Co z konkursami przedmiotowymi w czasie epidemii?

szkola-pandemia2.jpg

Uczniowie szkół podstawowych poświęcają długie miesiące na przygotowanie się do takich zawodów. Stawką jest tytuł laureata, który daje pierwszeństwo w rekrutacji do każdej szkoły ponadpodstawowej.

W tym roku uczniowie, którzy planowali swój start, mogą znajdować się na przykład na kwarantannie. Pojawia się więc pytanie, jak w takiej sytuacji powinny postępować kuratoria oświaty, odpowiedzialne za przeprowadzanie konkursów? …

Resort edukacji przepisów prawa nie zmienił, ale wydał pewne rekomendacje.

Stosownie do § 3 ust. 2 i § 4 ust. 1 rozp. MENiS z dn. 29.01.2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad, konkursy o zasięgu wojewódzkim organizuje kurator oświaty, a konkursy o zasięgu ponadwojewódzkim organizują właściwi kuratorzy oświaty na podstawie porozumienia. Kurator powołuje wojewódzką komisję konkursową, która przygotowuje i przeprowadza konkurs. Kurator określa zadania komisji i zatwierdza opracowany przez komisję regulamin konkursu.

Właściwi kuratorzy oświaty autonomicznie decydują więc o sposobie organizacji konkursów przedmiotowych w swoim województwie – w regulaminach zawodów wiedzy określają liczbę stopni konkursu, tryb pracy komisji na poszczególnych stopniach, sposób i terminy przeprowadzania eliminacji, w tym ustalania i ogłaszania wyników, kryteria kwalifikowania uczestników do kolejnych stopni konkursu, warunki uzyskiwania wyróżnień oraz tytułów laureata lub finalisty, zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na poszczególnych stopniach konkursu, a także wykaz literatury obowiązującej uczestników, stanowiącej pomoc dla nauczyciela.

MEiN informuje, że w związku z epidemią konkursy przedmiotowe powinny być organizowane z uwzględnieniem podwyższonego reżimu sanitarnego, tj. zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN.

Już w lipcu resort edukacji przekazał kuratorom oświaty rekomendacje, w których zaproponował, aby w regulaminach konkursów uwzględnić możliwość zdalnego przeprowadzenia każdego etapu konkursu z zachowaniem zasady kontrolowanej samodzielności. Większość kuratorów oświaty zdecydowała się jednak na przesunięcie terminów poszczególnych eliminacji i przeprowadzenie ich w macierzystych szkołach uczestników.

W § 2 ust. 7 rozp. MEN z dn. 12.08.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wskazano, że dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce w celu przeprowadzenia poszczególnych stopni konkursów przedmiotowych Ma to ułatwić zadanie organizatorom. Poszczególne etapy zawodów wiedzy odbywają się w różnych terminach w okresie wrzesień–czerwiec, co pozwala zapobiec tworzeniu skupisk uczniów w jednym miejscu.

Dodatkowo w § 11gb rozp. MEN z dn. 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – umożliwiono kuratorom oświaty zmianę w ciągu roku szkolnego 2020/2021 regulaminów konkursów, w szczególności w zakresie warunków uzyskania wyróżnień i tytułów laureata lub finalisty konkursu. O zmianach kuratorzy oświaty mają niezwłocznie informować uczestników.

MEiN przypomina również, że za zapewnienie miejsc w szkole ponadpodstawowej wszystkim dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada, zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe, rada powiatu, ponieważ dziecko do 18. roku życia realizuje obowiązek nauki.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie MENiS z dn. 29.01.2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad – t.jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1036.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 12.08.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. 2020 poz. 1389 z późn. zm.
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. 2020 poz. 493 z późn. zm.
  4. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.