Czy nadmierne rozdrobnienie urlopu to wykroczenie przeciwko prawom pracownika?

holiday-complex-461633_640.jpg

W myśl przepisu art. 152 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Wyjątek od zasady nieprzerwanego prawa do urlopu przewiduje przepis art. 162 Kodeksu pracy, zgodnie z którym na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

W sytuacji, gdy pracownik w trakcie roku kalendarzowego wykorzystał taką część urlopu wypoczynkowego, że pozostała jest krótsza niż 14 dni, nie może domagać się udzielenia urlopu w tym wymiarze. W przeciwnym razie prowadziłoby to do sytuacji, w której pracownikowi wykorzystałby urlop w wyższym wymiarze, niż mu przysługuje.

Nie jest wykroczeniem pracodawcy przeciwko prawom pracownika rozdrobnienie urlopu w sytuacji, gdy pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu w częściach. Natomiast wykroczeniem przeciwko prawom pracownika będzie nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniżenie wymiaru tego urlopu.

Klaudia Utkowska