Czy pracodawca może odwołać z urlopu?
Zgodnie z przepisem art. 167 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Ze względów faktycznych należy zauważyć, że możliwe jest odwołanie pracownika z urlopu jedynie w sytuacji, gdy pracodawca zna jego miejsce pobytu lub ma możliwość skontaktowania się z nim. Samo udzielenie takiej informacji przez pracownika ma charakter dobrowolny. Jednakże ze względu na obowiązek pracownika – jakim jest dbałość o dobro zakładu pracy – pracodawca ma prawo domagać się udzielenia takich informacji.
Odwołanie z urlopu jest oświadczeniem woli pracodawcy, rozumianym jako polecenie. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2017 roku (sygn. akt II PK 26/16) pracodawca – odwołując pracownika z urlopu – ogranicza w ten sposób konstytucyjne prawo do wypoczynku, winien to uczynić w jednoznacznym oświadczeniu woli, które wywołuje skutek w chwili złożenia go pracownikowi w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jego treścią.
Klaudia Utkowska