Czy pracownik musi skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Czy pracodawca może zmusić pracownika do korzystania z urlopu ojcowskiego, jeżeli taki urlop mu przysługuje?
Jednym ze szczególnych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem jest prawo do urlopów:
- macierzyńskiego,
- na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- ojcowskiego,
- rodzicielskiego,
- wychowawczego,
- adopcyjnego.
Pracownik, któremu przysługuje prawo do urlopu związanego z rodzicielstwem, ma prawo skorzystać z niego zarówno w pełnym, jak i skróconym wymiarze. Pracodawca nie może wymuszać na swoim podwładnym wykorzystania urlopu w krótszym wymiarze niż zagwarantowany przepisami prawa pracy. Nie może również zmusić swojego pracownika do zrezygnowania z takiego urlopu, powołując się np. na konieczność zapewnienia prawidłowego działania zakładu pracy.
Korzystanie z urlopu związanego z rodzicielstwem jest obowiązkowe tylko w przypadku:
- urlopu macierzyńskiego,
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlopu adopcyjnego udzielanego na zasadach jak urlop macierzyński lub urlop na
- warunkach urlopu macierzyńskiego.
W przypadku urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego oraz adopcyjnego udzielanego na zasadach urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego pracownikowi przysługuje w tym zakresie pełna swoboda. Może więc skorzystać z takiego urlopu tylko, jeśli wyraża taką wolę.
W przypadku urlopu macierzyńskiego pracownica musi z niego bezwzględnie skorzystać, co podyktowane jest zdrowiem matki, która urodziła dziecko. W związku z tym nie można się zrzec prawa do urlopu macierzyńskiego. Kobieta ma obowiązek skorzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 14 tygodni – po tym czasie może jednak zrzec się go na rzecz ojca dziecka. Ojciec może wykorzystać urlop ojcowskie, jednak ten urlop jest „uprawnieniem”, zatem ojciec nie ma obowiązku wykorzystywać ww urlopu.
gr