Czy dotacja dla bezrobotnego opodatkowana jest ryczałem?
Wnioskodawca otrzymał jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, z których zakupił notebook (uznany za środek trwały), program komputerowy (uznany za wartość niematerialną i prawną) oraz podnośnik płyt gipsowych, wyrzynarkę, szlifierkę, krzesło biurowe, biurko, młotowiertarkę, agregat malarski, szafkę, przecinarkę do glazury. Ze środków tych sfinansował także, projekt i wykonanie strony internetowej. Prowadzona działalność gospodarcza jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy zatem dotacja dla bezrobotnego opodatkowana jest ryczałem?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 26 stycznia 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 27 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania dotacji przyznanej osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 stycznia 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania dotacji przyznanej osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jako osoba bezrobotna otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy środki pieniężne na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki przyznane w ramach Funduszu Pracy, stanowią pomoc de minimis. Umowa o przyznanie środków została zawarta za pośrednictwem Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Zgodnie z zawartą umową Wnioskodawca od 1 grudnia 2014 r. rozpoczął działalność gospodarczą, a za przyznane środki w kwocie 21.000 zł zakupił: notebook (uznany za środek trwały), program komputerowy (uznany za wartość niematerialną i prawną) oraz podnośnik płyt gipsowych, wyrzynarkę, szlifierkę, krzesło biurowe, biurko, młotowiertarkę, agregat malarski, szafkę, przecinarkę do glazury. Sfinansowano również projekt i wykonanie strony internetowej. Dotacja została przyznana w kwocie wydatków brutto. Wnioskodawca
opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (wg stawki 5,5 %) i nie jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi sklasyfikowane wg PKD pod symbolami: 43.39.Z – Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy dotacja otrzymana z Powiatowego Urzędu Pracy stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznawane bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 121 ustawy z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 149). W związku z tym otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu należy stwierdzić, iż ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:
- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
- ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149).
Zauważyć należy, że zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.
Zgodnie z art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwolnienia od podatku dochodowego, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43, 46, 47a, 47c, 111, 114, 122, 125, 129, 136 i 137 ustawy o podatku dochodowym, stosuje się odpowiednio do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy, otrzymał jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, z których zakupił notebook (uznany za środek trwały), program komputerowy (uznany za wartość niematerialną i prawną) oraz podnośnik płyt gipsowych, wyrzynarkę, szlifierkę, krzesło biurowe, biurko, młotowiertarkę, agregat malarski, szafkę, przecinarkę do glazury. Ze środków tych sfinansował także, projekt i wykonanie strony internetowej. Wnioskodawca wskazał ponadto, że prowadzona działalność gospodarcza jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W świetle ww. przepisów oraz na gruncie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że z uwagi na to, że w przepisie art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, będącym podstawą do zwolnienia od podatku zryczałtowanego niektórych przychodów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie został wymieniony pkt 121, należy uznać, że do podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie ma zastosowania zwolnienie od podatku dochodowego określone w tym przepisie.
Na gruncie niniejszej sprawy oznacza to, że otrzymane przez Wnioskodawcę środki pieniężne w części nie przeznaczone na wydatki inwestycyjne (nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym.
Zatem przychód z tytułu dofinansowania przeznaczonego na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie składników majątkowych niestanowiących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3,0% przychodów.
Natomiast, kwota dotacji przeznaczona na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, na podstawie cytowanego powyżej art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem nie podlega również opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków przyznanych z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Jednocześnie zauważyć należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza może być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 kwietnia 2015 r., sygn. IBPBI/1/4511-88/15/WRz