Dla kogo trzynastki?

„Jesteśmy zakładem budżetowym. Wypłacamy pobory pracownikom do 10-go każdego miesiąca. Czy do ustalenia podstawy trzynastki za 2017 rok należy przyjąć pobory za grudzień 2017 r. wypłacone do 10-go stycznia 2018r, czy tylko pobory wypłacone w 2017 roku?”

Zgodnie z …

(…) art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Literalne brzmienie tej regulacji jest jasne – przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego bierze się pod uwagę wynagrodzenie otrzymane w ciągu roku kalendarzowego, za który dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje.

Oznacza to, że przypadku opisanym w pytaniu nie należy brać pod uwagę kwoty wypłaconej do 10.01.2018 r. Z drugiej jednak strony w dodatkowym wynagrodzeniu rocznym należy uwzględnić kwotę wypłaconą do 10.01.2017 r. za grudzień 2016 r.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2217.