Długotrwała choroba, zwolnienie lekarskie i świadczenie rehabilitacyjne

cold-2722002_640.jpg

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w okresie ochronnym?

„Zatrudniony jest pracownik na umowę o pracę na czas nieokreślony, pracownik urodził się 1959 r. (kobieta). Od 23.08.2017 r. do 20.02.2018 r. – zwolnienie lekarskie, a od 21.02.2018 r. do 19.05.2018 r. – świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca chce rozwiązać umowę z dniem 19.05.2018 z powodu długotrwałej choroby, mimo że pracownik jest w okresie ochronnym. Pytanie brzmi, czy może?”

Tak. Znajdzie tutaj zastosowanie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy, zgodnie z którym, – pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Powyższa regulacja stanowi o możliwości rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez konieczności stosowania okresów wypowiedzenia, a co za tym idzie bez konieczności wręczania pracownikowi oświadczenia woli w postaci wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast treść art. 39 K.p., zgodnie z którym „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku” odnosi się jedynie do braku możliwości rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z zastosowaniem okresów wypowiedzenia, tj. złożenia oświadczenia woli w postaci wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, który korzysta z ochrony przedemerytalnej.

Wypowiedzenie umowy w tej sytuacji nie jest możliwe, ale rozwiązanie umowy o pracę już tak

W związku z powyższym, istnieje możliwość prawna zastosowania art. 53 Kodeksu, nawet w sytuacji gdy pracownik korzysta z ochrony przedemerytalnej. Istota korzystania przez pracownika z ochrony przedemerytalnej sprowadza się do sytuacji, w której umowy o pracę nie może mu pracodawca wypowiedzieć, gdy z niej korzysta, natomiast nie chroni już tego pracownika przed możliwością zastosowania względem niego rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia, o którym mowa w art. 53 K.p.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 108 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 305.