Dodatek stażowy i wypłata trzynastej pensji

„Dwie kwestie: 1) Osoba od 01.01.2017 r do 01.03.2017 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym, a następnie przeszła na emeryturę z dniem 02.03.2017 r. Dodatek stażowy nie był w podstawie świadczenia, ale był wypłacony w pełnej wysokości. Czy w takim przypadku należy naliczyć 13-tkę od dodatku stażowego? 2) Pracownica do 24.01.2017 r. pracowała , a następnie od 25.01.2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim do 15.08.2017 r. Następnie od 16.08.2017 r. przebywała na urlopie macierzyńskim do końca 2017 r. Dodatek stażowy był wypłacany jak w pierwszym przypadku. Czy należy się 13-tka od dodatku stażowego?”

Stosownie do treści …

(…) art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

W tym zakresie znajdują zastosowanie przepisy § 6 w związku z § 14 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Według nich – wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalent urlopowy ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

W tym miejscu warto przytoczyć opinię resortu pracy (pismo z dn. 20.01.2010 r.), który stwierdził, że dodatek stażowy, przysługujący pracownikowi (również za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, m.in. chorobowej), powinien być w całości uwzględniony w podstawie trzynastki. Przesądza o tym odwołanie się przez ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (…) do zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop. Do podstawy tego ekwiwalentu, jak to wynika z § 6 w związku z § 14 cyt. rozporządzenia, wlicza się składniki wynagrodzenia należne pracownikowi co miesiąc w stałej wysokości (np. dodatek stażowy), który jest składnikiem wynagrodzenia o charakterze stałym i roszczeniowym. W konsekwencji powinny być one również uwzględniane w podstawie tzw. trzynastej pensji.

Reasumując, uważam, że w dwóch przypadkach opisanych w pytaniu, wypłacany dodatek stażowy za okres niezdolności do pracy powinien być wliczany do podstawy tzw. trzynastki.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2217 ze zm.
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.