Dodatek szkoleniowy za młodocianego pracownika
„Jako jednostka budżetowa (placówka opiekuńczo-wychowawcza) będziemy zatrudniać ucznia w zawodzie kucharz. Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia MEN r w sprawie praktycznej nauki zawodu, pracodawca może zwolnić częściowo lub całkowicie opiekuna praktyk zawodowych od świadczenia pracy wynikającej z umowy o pracę ze względu na specyfikę działalności lub liczbę uczniów. W przypadku gdyby opiekun praktyk nie został zwolniony od świadczenia pracy pracodawca wypłaca dodatek szkoleniowy. Jako jednostka budżetowa nie posiadamy środków finansowych na wypłatę takiego dodatku. Pod opieką szefa kuchni będącego jednocześnie opiekunem praktyki będzie znajdował się jeden uczeń. Jak prawidłowo powinniśmy wyliczyć zwolnienie od świadczenia pracy? Czy możemy to zrobić w formie ustalenia dnia wolnego od pracy?”
Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia …
(…) MEN z dn. 15.12.2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2010 r., Nr 244, poz. 1626 ze zm.) pracodawca, u którego jest organizowana praktyka zawodowa uczniów, może zwolnić częściowo lub całkowicie opiekuna praktyk zawodowych od świadczenia pracy wynikającej z umowy o pracę ze względu na specyfikę działalności prowadzonej przez pracodawcę lub liczbę uczniów odbywających praktykę zawodową. Za czas częściowego lub całkowitego zwolnienia od świadczenia pracy opiekunowi praktyk zawodowych przysługuje wynagrodzenie miesięczne obliczone jak za urlop wypoczynkowy.
Dopuszczalne jest ustalenie dnia wolnego, oczywiście poza urlopem, który przysługuje pracownikowi, bowiem wskazuje na to sam sposób obliczania wynagrodzenia za ten czas zwolnienia od świadczenia pracy. Skoro zatem wynagrodzenie to oblicza się w taki sposób jak urlop wypoczynkowy, to podobnie zwolnienie od świadczenia pracy może przybrać formę dnia wolnego.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 24.08.2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu – Dz.U. z 2017 r. poz. 1644.