Dodatkowe wynagrodzenie – czyli prawo do tzw. „13-stki”

„Nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo od 01.12.2017 r. Czy nauczycielka nabędzie prawo do wypłaty „13” za 2017 r.?”

Zgodnie z …

(…) art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Od tych zasad istnieje jednak dotyczący nauczycieli wyjątek, wskazany w ust. 3 pkt 1 przywołanej ustawy, zgodnie z którym przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Celem tego przepisu jest umożliwienie nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego tym nauczycielom, którzy rozpoczęli zatrudnienie wraz z rokiem szkolnym. Zgodnie z art. 94 Prawa oświatowego (u.P.o.), rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy – z dniem 31 sierpnia następnego roku.

Nauczycieli zatrudnia się z reguły wraz z początkiem roku szkolnego, gdyby zatem w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie istniał przywołany wyżej wyjątek, wówczas większość nauczycieli nie nabyłaby w pierwszym roku zatrudnienia prawa do trzynastki. Uznać zatem należy, że zatrudnienie w terminie wskazanym w art. 94 u.P.o., czyli z początkiem roku szkolnego, jest jednocześnie zatrudnieniem zgodnym z organizacją pracy szkoły. Zatrudnienie od 01.12.2017 r. takiego warunku już nie spełnia, ma bowiem charakter wyjątkowy.

Nowo zatrudniony nauczyciel nie nabył zatem prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2217 ze zm.
  2. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.