Dofinansowanie termomodernizacji budynków
„Jestem jedynym właścicielem kamienicy w Łodzi, na którą składa się 21 lokali mieszkalnych oraz 2 lokale użytkowe. Budynek został zbudowany ok. roku 1910. Proszę o 2 informacje: 1. Czy obecnie jako osoba fizyczna będąca właścicielem budynku wielorodzinnego mogę uzyskać jakieś dofinansowanie do termomodernizacji budynku polegającej na remoncie i dociepleniu dachu oraz ociepleniu elewacji? Jeśli tak, to w jakich instytucjach mogę się o takie dofinansowanie ubiegać? 2. W roku 2011 w budynek został przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. W wyniku tej inwestycji zlikwidowanych zostało ponad 20 pieców węglowych, a inwestycja została zrealizowana ze środków własnych i kredytu. Kredyt został spłacony w całości w roku 2016. Czy możliwa jest jakakolwiek rekompensata czy dopłata do zakończonej inwestycji termomodernizacyjnej?”
Termomodernizacja to przedsięwzięcie polegające na wprowadzeniu zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła oraz zapewnią bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, jak i wody. Najczęściej przeprowadzane działania to docieplanie ścian zewnętrznych i stropów, wymiana okien oraz wymiana lub modernizacja systemów grzewczych.
Osoba fizyczna będąca właścicielem budynku wielorodzinnego może skorzystać ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zasady finansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów części kosztów przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych oraz przedsięwzięć niskoemisyjnych określa …
(…) ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Podstawowym celem Funduszu jest pomoc finansowa dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe oraz wypłata rekompensat dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których były lokale kwaterunkowe. Wyróżnione zostały następujące formy pomocy:
- premia termomodernizacyjna – przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i stanowi spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora. Nie mogą z niej skorzystać inwestorzy realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne wyłącznie z własnych środków. Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi:
- 16% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE),
- dodatkowe wsparcie w wysokości 50% kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty”wraz z ich wzmocnieniem.
- premia remontowa – o dofinansowanie mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto przed dniem 14.08.1961 roku. Premia remontowa przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia remontowego i stanowi spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora. Nie mogą z niej korzystać inwestorzy realizujący przedsięwzięcie remontowe wyłącznie z własnych środków. Wysokość premii remontowej wynosi 15% kosztów przedsięwzięcia remontowego. Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, wysokość premii remontowej stanowi iloczyn wskazanej kwoty i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.
- premia kompensacyjna – przysługuje właścicielowi lub zarządcy budynku mieszkalnego, będącemu osobą fizyczną, w odniesieniu do budynku, w którym wyodrębniony jest choć jeden lokal kwaterunkowy albo właścicielowi części budynku mieszkalnego. Osoba uprawniona powinna być właścicielem tego budynku lub jego części w dniu 04.2005 r. albo nabyć tenże budynek (ew. jego części) w drodze spadkobrania od osoby, która w dniu 25.04.2005 r. była właścicielem takiego budynku. Premię kompensacyjną mogą otrzymać ww. osoby fizyczne, które realizują przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego. Przysługuje ona inwestorom korzystającym ze środków własnych lub kredytu z premią remontową. Wysokość premii kompensacyjnej jest równa iloczynowi wskaźnika kosztu przedsięwzięcia oraz kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały w stosunku do tego lokalu ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem, w okresie od 12.11.1994 roku do 25.04.2005 roku, a w przypadku nabycia budynku albo części budynku po 12.11.1994 roku w sposób inny niż w drodze spadkobrania – od dnia nabycia do dnia 25.04.2005 roku.
Wniosek o przyznanie premii należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku kredytującego.
Odpowiadając na drugie pytanie, należy wskazać, iż dofinansowanie na zmianę ogrzewania na gazowe lub elektryczne w lokalach w nieruchomościach wielorodzinnych bądź też na podłączenie do sieci cieplnej lub gazowej nieruchomości wielorodzinnych/wspólnotowych, prywatnych nie może być przeznaczone na refundację kosztów poniesionych przed datą zawarcia umowy o dofinansowane.
Kamil Wywiał – prawnik
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów – Dz.U. z 2020 r. poz. 22 z późn. zm.