Domniemanie ojcostwa

„Złożony został wniosek o transkrypcji aktu urodzenia (umiejscowienie w Polsce) przez matkę dziecka. Ojciec dziecka nie podpisał się na wniosku, matka dziecka twierdzi, że ojciec o wszystkim jest powiadomiony. Ich akt małżeństwa jest czynny tzn. bez żadnych wzmianek o rozwodzie czy separacji. Ona została wymeldowana przez męża z domu i wyjechała za granicę. Nie wiem czy to dziecko jest męża, ale są małżeństwem. W zagranicznym akcie ojcem dziecka wpisała męża. Czy muszę zawiadamiać ojca dziecka o umiejscowieniu aktu skoro są małżeństwem i dać mu możliwość ewentualnego wniesienia zaprzeczenia ojcostwa do sądu? Nie wiem czy to dziecko jest męża, choć wpisała ojca dziecka jego? Jeżeli trzeba zawiadomić małżonka to proszę o jakiś wzór zawiadomienia.”

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż przy składaniu wniosku o transkrypcję (rejestrację) zagranicznego …

(…) aktu urodzenia w polskim rejestrze stanu cywilnego nie ma konieczności, aby obecni byli oboje rodzice dziecka. Podobnie sam wniosek może być podpisany tylko przez jednego z rodziców.

Po wtóre, jeżeli rodzice dziecka są małżeństwem (brak rozwodu bądź separacji), to zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), istnieje domniemanie, że dziecko urodzone w trakcie trwania małżeństwa pochodzi od męża matki. Wspomniane domniemanie może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa (w trakcie postępowania w sprawie zaprzeczenia ojcostwa standardową procedurą jest wykonywanie testów DNA).

W ocenie Autora, brak jest przepisów prawa, które zobowiązywałyby matkę dziecka (żonę) do informowania osoby ujawnionej w akcie urodzenia dziecka jako jego ojciec (czyli w przedmiotowym przypadku chodzi o informowanie męża) o transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia.

Jeżeli mąż wskazany w akcie urodzenia dziecka jako jego ojciec, wie o tym fakcie, a jego zdaniem nie jest on biologicznym ojcem dziecka, nie ma przeszkód, by wniósł powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Samo poinformowanie (czy jak to określa Czytelnik „zawiadomienie”) męża o transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia nie będzie stanowiło jedynej czy koniecznej możliwości, by mąż mógł domagać się zaprzeczenia ojcostwa.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.