Domy wczasów dziecięcych status placówek i ich użytkowników
Dnia 01.01.2022 r. weszły w życie przepisy precyzujące definicje domu wczasów dziecięcych oraz wychowanków tych placówek, a także określające minimalny czas pobytu uczniów w …
(…) DWD na 6 dni. Chodzi o dwie nowelizacje:
- MEiN z dn. 11.05.2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz.U. z 2021 r. poz. 938),
- MEiN z dn. 11.05.2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (Dz.U. z 2021 r. poz. 911).
Zmiany te były odpowiedzią na nieprawidłowości przy naliczaniu subwencji oświatowej za pobyt dzieci i młodzieży na wypoczynku w czasie ferii letnich i zimowych oraz na wycieczkach szkolnych.
Domy wczasów dziecięcych należą do kategorii placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawczymi integralnym i koniecznym elementem pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych jest spełnianie przez niego obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez uczęszczanie do szkoły funkcjonującej w domu wczasów dziecięcych z jednoczesnym wspieraniem jego fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych.
Jak podkreśla MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską, placówki te mogą też organizować krajoznawstwo i turystykę, w tym wycieczki szkolne oraz wypoczynek dla dzieci i młodzieży, ale na zasadach określonych w odrębnych przepisach, tj. w rozp. MEN z dn. 25.05.2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2018 r. 1055) lub w art. 92a–92t u.s.o. oraz rozp. MEN z dn. 30.03.2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r. poz. 452).
To oznacza, że dzieci i młodzież korzystające z wypoczynku lub przebywające w domu wczasów dziecięcych w ramach wycieczki, w rozumieniu obecnie obowiązujących przepisów, nie są wychowankami domów wczasów dziecięcych.
W związku z tym nie powinni być subwencjonowani i dotowani jako wychowankowie tych domów na podstawie przepisów rozp. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Znowelizowane rozp. wskazują wprost, kto jest wychowankiem DWD również poprzez określenie minimalnej liczby dni pobytu. Przyjęto, że 6 dni stanowi najkrótszy czas, który pozwoli na zorganizowanie dziecku nauki w szkole – połączonej z jednoczesnym wspieraniem jego fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych (mogą to być np. turnusy dla dzieci z otyłością, z wadami postawy, z problemami zdrowotnymi, korekcyjno-kompensacyjne, terapeutyczno-edukacyjne).
Maksymalny czas pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych pozostał niezmieniony i wynosi 12 tygodni.
Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego