Dowóz niepełnosprawnych uczniów do szkoły
„Uczennica niepełnosprawna na wózku ma nauczanie w domu. Kto powinien zorganizować i zapłacić za jej transport na maturę i z powrotem? Czy szkoła powinna o to wystąpić do przewoźnika, czy rodzic? Gmina ma obowiązek taki transport zapewnić, ale tylko w przypadku ucznia codziennie dojeżdżającego do szkoły, czy też okazjonalnego, czyli takiego, który musi przyjechać do szkoły na maturę?”
Zgodnie z treścią …
(…) art. 39 ust. 4 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe – obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia.
Z kolei art. 127 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż – indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub szkoły.
A zatem co do zasady to gmina ma zapewnić bezpłatnie przewóz i opiekę w trakcie przejazdu uczniom niepełnosprawnym do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnościami sprzężonymi do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym niepełnosprawny uczeń kończy 21. rok życia. Uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy realizują kształcenie specjalne w ośrodku rewalidacyjno‐wychowawczym, gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport i opiekę w trakcie przewozu do tego ośrodka do 24 roku życia, natomiast uczestnikom zajęć rewalidacyjno‐wychowawczych do 25. roku życia Ελληνικά διαδικτυακά καζίνο.
Przepisy prawa oświatowego nie mówią o tym wprost, jednak moim zdaniem dotyczy to również kwestii dowozu ucznia niepełnosprawnego na egzamin maturalny z miejsca zamieszkania do szkoły i z powrotem, który to co prawda nie jest już przeprowadzany w ramach zakończonego dla maturzystów roku szkolnego, bo ten kończy się przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, jednakże wyznacznikiem jest tutaj status wiekowy ucznia, czyli ukończenie przez niego 21-go roku życia. Takie wnioski można wyciągnąć stosując wykładnię literalną ww. przepisu.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.