Strona główna Aktualności oświatowe Nauczyciele Dudek: pamięć o Holokauście powinna być impulsem do podejmowania odpowiedzialności za losy świata

Dudek: pamięć o Holokauście powinna być impulsem do podejmowania odpowiedzialności za losy świata

0
Dudek: pamięć o Holokauście powinna być impulsem do podejmowania odpowiedzialności za losy świata

28 stycznia 2015 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona nauczaniu o Holokauście. Jednym z gości był Timothy Snyder, profesor Uniwersytetu Yale.

 

Konferencję otworzyli wspólnie podsekretarz stanu w MEN Ewa Dudek oraz sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) Fred van Leeuwen.

Zwracając się do uczestników, minister Ewa Dudek podkreśliła, że po 70 latach od wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w wielu miejscach na świecie nadal popełniane są zbrodnie ludobójstwa, co dowodzi, że ludzkość nie wyciągnęła wszystkich wniosków z tragicznych doświadczeń II wojny światowej. Dlatego należy przypominać światu o tragedii w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, aby pamięć stanowiła impuls do podejmowania odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia. Wiceminister zwróciła też uwagę na rolę szkoły, wskazując na szczególną odpowiedzialność nauczycieli za kształtowanie i wychowywanie młodego pokolenia w przekonaniu o równości wszystkich ludzi oraz w budowaniu świadomego, odpowiedzialnego i demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy został poświęcony doświadczeniom nauczycieli w nauczaniu o Holokauście po 70 latach od wyzwolenia obozu. W drugim panelu nad problemem nauczania o Holokauście dyskutowali specjaliści i politycy.

Konferencje międzynarodowej społeczności nauczycieli poświęcone nauczaniu o Holokauście odbywają się co dwa lata, od 2008 roku, i przygotowywane są przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Izraelski Związek Nauczycieli (Histadrut Hamorim) oraz Niemiecki Związek Pracowników Oświaty i Nauki (Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft).

Źródło: www.men.gov.pl