Działalność gospodarcza i problem z kodami PKD
„Prowadzę 1-os. działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników polegającą na sprzedaży detalicznej produktów prozdrowotnych: ziół; przypraw; suchych artykułów spożywczych, soków, olejów – w mniejszości; kosmetyków; herbaty, kawy na wagę w galerii handlowej. Główne PKD zgłoszone przy zakładaniu działalności w 2007 r. to PKD 47.11.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, w wykazie PKD jest również 47.81.Z – sprzedaż na straganach i targowiskach. Od listopada 2020 r. pomimo zapowiedzi o dopłatach i zwolnieniach z tytułu ograniczonego funkcjonowania galerii a co za tym idzie spadku przychodu, ja nie mogę skorzystać z pomocy ponieważ mojego PKD nie ma w wykazie w kolejnych rozporządzeniach. 12 lutego na konferencji prasowej Pan Gowin zapowiedział, że w galeriach handlowych ma być pod uwagę brane nie PKD, ale umowa o najem z galerią, nie poszły za tym przepisy wykonawcze. Na koniec maja złożyłam wniosek do Urzędu Pracy o udzielenie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z PKD 47.81.Z żeby wniosek został przyjęty, z opisem w uwagach o wypowiedzi Premiera Gowina. Wniosek został rozpatrzony negatywnie. W tym samym miejscu prowadzenia działalności inni jak gastronomia sprzedająca na wynos otrzymują pomoc, a ilość klientów jest taka sama. Pan Premier wypowiada się o sprawiedliwości społecznej tylko w moim przypadku przy ograniczeniach nakładanych przez rząd nie mogę skorzystać z dopłat ani ulg w składce ZUS. W zapowiedziach do tarczy z kwietnia były informacje, że ma być wzięty pod uwagę w dopłatach handel detaliczny w galeriach handlowych a dodano 17 kodów PKD lecz mojego nie ma. Proszę o pomoc w mojej sprawie.”
Prawdą jest sytuacja opisana przez Czytelnika. Rzeczywiście w ostatecznej formie lista branż objętych wsparciem została uzupełniona o 17 nowych kodów PKD, przy czym nie ma tak kodu PKD 47.11.Z. Z uwagi na to, że wielu przedsiębiorców dokonywało aktualizacji swojego PKD rząd zdecydował, że termin weryfikowania kodów PKD będzie przypadał na 31.03.2021 r., zmiana ta miała pozwolić większej grupie przedsiębiorców na uzyskanie pomocy.
Jednym z warunków uzyskania wsparcia przez …
(…) przedsiębiorców było prowadzenie działalności gospodarczej oznaczonej określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 31.03.2021 r., a zatem mimo posiadania przez Czytelnika jeszcze innego kodu PKD 47.81.Z, który znajduje się w wykazie i co do którego przewidziano dwukrotną dotację w wysokości 5.000 zł i jednokrotne świadczenie postojowe z ZUS, to nie jest to w przypadku Czytelnika kod PKD przeważającej działalności gospodarczej.
Niestety z treści zapytania wynika, że Czytelnik do dnia 31.03.2021 r. nie zmienił u siebie kodu PKD przeważającej działalności gospodarczej, w związku z czym na chwilę obecną, mimo medialnych zapowiedzi (które, podobnie jak konferencje prasowe, trzeba to podkreślić – nie są źródłem prawa) brak środków pomocowych dla przedsiębiorców będących w sytuacji jak Czytelnik.
Być może warto rozważyć napisanie listu do ministerstwa, na którego czele stoi wicepremier, z opisem sytuacji jaka dotknęła Czytelnika jako przedsiębiorcę, a także przypomnieniem o obietnicy dotyczącej umowy najmu w galeriach handlowych jako czynniku decydującym o uzyskaniu dotacji oraz prośbą o podjęcie działań w tym zakresie.
Dobrze byłoby także napisać wniosek o interwencję i zainteresować tym tematem Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który już wielokrotnie pomagał wielu osobom:
https://rzecznikmsp.gov.pl/zloz-wniosek/
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
oprac. \m/ \mos/