E-learning – warunki nauki zdalnej przez internet
„Prowadzę działalność szkoleniową w zakresie szkolenia kadrowe, HR, rozwój osobisty, prawo. Są to szkolenia e-learningowe. Czy takie szkolenia podlegają zasadom kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych i czy mogą uzyskać akredytację kuratora oświaty?”
W chwili obecnej założenie jednostki niepublicznej, w której będzie prowadzone wyłącznie …
(…) kształcenie e-learningowe, może być co najmniej utrudnione. Wynika to z konstrukcji przepisów dotyczących zasad zakładania niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek, a w szczególności z treści art. 168 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, który określa dokumenty wymagane w zgłoszeniu do ewidencji jednostek niepublicznych. Zgodnie z pkt 3 tej regulacji zgłoszenie to powinno zawierać wskazanie miejsca prowadzenia szkoły lub placówki oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
a) możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
b) realizację innych zadań statutowych,
c) w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – możliwość realizacji praktycznej nauki zawodu,
d) bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy, spełniające wymagania określone w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, przepisach o ochronie środowiska, przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przepisach techniczno-budowlanych i przepisach o ochronie przeciwpożarowej; spełnienie tych wymagań potwierdza się przez dołączenie do zgłoszenia odpowiednio pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz pozytywnej opinii komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.
Zatem nawet przy założeniu, że szkoła czy placówka nie będzie prowadzić zajęć na miejscu, a jedynie zdalnie, nadal niezbędne jest wykazanie się niezbędną bazą lokalową.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.