Strona główna Aktualności oświatowe Newsy edukacyjne Edukacja medialna najmłodszych – 30 nowych scenariuszy zajęć

Edukacja medialna najmłodszych – 30 nowych scenariuszy zajęć

0
Edukacja medialna najmłodszych – 30 nowych scenariuszy zajęć

Na edukację medialną nigdy nie jest za wcześnie! – przekonuje Fundacja Nowoczesna Polska. Z finansową pomocą MKiDN Fundacja przygotowała 10 tematów dla przedszkola oraz 20 tematów dla pierwszych trzech klas szkoły podstawowej.

 

Fundacja podkreśla, że już czteroletnie dzieci można wprowadzić w zagadnienia prawa autorskiego, bezpieczeństwa w sieci czy manipulacji w reklamie. „Opierając się na znanych bajkach, porozmawiamy o rozróżnianiu dobra i zła, fikcji od rzeczywistości… Przez odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabawy, w atrakcyjny dla dzieci sposób, przekazujemy im takie elementy wiedzy z edukacji medialnej, na których będzie można bazować w późniejszych latach edukacji”.

Scenariusze dla szkoły podstawowej również w dużej części opierają się na elementach zabawy i są dostosowane do rozwoju poznawczego i emocjonalnego uczniów. Przeprowadzenie całego cyklu to duża dawka wiedzy i umiejętności niezbędnych do kształtowania kompetencji medialnych.

Dzieci, które obecnie są w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, to tzw. rodowici cyfrowcy, elementy medialnego świata są dla nich normalnym elementem rzeczywistości. Właśnie z tego powodu przyjmują je z założenia bardziej bezkrytycznie – dlatego tak ważne jest, żeby rozpocząć kształtowanie kompetencji medialnych jak najwcześniej. Udostępnione scenariusze na pewno bardzo to ułatwią.

Źródło: www.nowoczesnapolska.org.pl
Tam też linki do materiałów.