Strona główna Aktualności oświatowe Newsy edukacyjne Eksperci MAiC uczą dzieci świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu

Eksperci MAiC uczą dzieci świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu

0
Eksperci MAiC uczą dzieci świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu

Rozsądne korzystanie z sieci, unikanie zagrożeń i ochrona prywatności – to tematy przewodnie spotkań ekspertów z Departamentu Telekomunikacji MAiC z dziećmi i nauczycielami.

Spotkania informacyjno–doradcze na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie organizowane są w ramach projektu „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa” (Projekt SIPS). Zdaniem ekspertów ważne jest, by w parze z rozwojem umiejętności cyfrowych szły dobre praktyki i świadomość, że korzystanie z sieci może wiązać się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami.

W dniach 10-11 czerwca 2014 r. przedstawiciele Departamentu odwiedzili trzy szkoły podstawowe w województwie podkarpackim – szkołę w Brzezinach, Gliniku i Niedźwiadzie. W spotkaniach, w których wzięli udział uczniowie klas 4-6, eksperci opowiedzieli o najważniejszych zagrożeniach, na jakie narażeni są także najmłodsi użytkownicy internetu. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną prezentację, chętnie odpowiadali również na pytania. Po spotkaniach uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne m.in. o tym, jak postępować i na co zwracać uwagę, aby aktywność w cyfrowym świecie nie powodowała przykrych lub niebezpiecznych konsekwencji. Zamieszczono w nich także najważniejsze wskazówki, jak dbać o prywatność i chronić się przed niechcianymi treściami, szczególnie na cieszących się popularnością portalach społecznościowych. Jedna z ulotek adresowana jest do opiekunów, druga – bezpośrednio do dzieci.

W 2014 r. MAiC planuje przeprowadzić jeszcze trzy takie spotkania w innych województwach.

Źródło: www.mac.gov.pl