Epidemia i rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

corona-5401250_640.jpg

„Pracownik zatrudniony na okres próbny od 06.08 do 30.09.2021 r. od dnia 19.08.2021 r. nie pojawia się w pracy, nie ma z nim kontaktu. Zostaje wysłane pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z dniem otrzymania pisma. Co w sytuacji gdy pracownik nie odbiera listu, czy w świetle art. 98 (Dz.U. 2021 poz. 737) jednej z ustawy epidemicznej, nie obowiązuje już zasada, że dniem rozwiązania będzie wygaśnięcie drugiego awizo? Jak w takiej sytuacji można rozwiązać umowę? Czy należy czekać do momentu upływu terminu umowy? Jak w takiej sytuacji wyliczyć ekwiwalent, czy tylko za miesiąc sierpień gdzie pracownik pracował, czy również za miesiąc wrzesień, gdy pracownik nie pojawił się w pracy ani jednego dnia? A co w sytuacji gdyby umowa została zawarta na czas nieokreślony?”

Stosownie do treści …

(…) art. 30 § 3 Kodeksu pracy – oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Może ono zostać wręczone drugiej stronie stosunku pracy osobiście lub przesłane za pośrednictwem poczty. W takim przypadku datą rozwiązania stosunku pracy albo datą rozpoczęcia okresu wypowiedzenia będzie data, z jaką pismo dotrze do adresata w taki sposób, że będzie mógł zapoznać się z jego treścią.

W dobie panującej epidemii, ustawodawca zdecydował się wprowadzić art. 98 ust. 1 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który wszedł w życie 18.04.2020 r. Ma on istotne znaczenie w przypadku rozwiązywania umów o pracę, gdyż zawiesza tzw. „fikcję doręczeń”, stosowaną często w praktyce.

Z przepisu wynika, że nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.

Obecnie nie można uznać, że zaniechanie odbioru korespondencji po jednokrotnym lub dwukrotnym awizowaniu będzie uznawane za skuteczne doręczenie pisma. Aktualnie, żeby doszło do skutecznego rozwiązania umowy konieczny jest więc faktyczny odbiór pisma i najlepiej – posiadanie potwierdzenia odbioru w celach dowodowych.

Możliwe jest również skorzystanie z elektronicznej formy czynności prawnej, która jest aktualnie zrównana z formą pisemną. Z art. 781 § 1 Kodeksu cywilnego wynika bowiem, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę może też zostać doręczone za pośrednictwem poczty elektronicznej przy użyciu kwalifikowanego elektronicznego podpisu (najlepiej na służbowy adres e-mail z potwierdzeniem doręczenia). Takie oświadczenie jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. Powyższe dotyczy również przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Na pytanie, czy należy czekać do momentu upływu terminu umowy? Jeśli upływ terminu umowy nie jest odległy warto w dobie obowiązujących przepisów prawa rozważyć taką możliwość, jeśli tradycyjna forma dostarczenia przesyłki listowej będzie z dużym stopniem prawdopodobieństwa nieskuteczna. W zakresie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, stwierdzić należy, że nalicza się go za okres zatrudnienia, a nie faktycznie świadczonej pracy. Zatem, w założeniu, że od dnia 19.08.2021 r. pracownik nie pojawia się w pracy, a np. 25 września br. doszłoby do skutecznego rozwiązania z nim umowy o pracę, to ekwiwalent urlopowy należy liczyć za okres zatrudnienia, czyli w naszym przykładzie za miesiąc sierpień i wrzesień.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.
  2. Ustawa z dn. 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – Dz.U. 2021 r. poz. 737.
  3. Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740.