Europejski Dzień Równej Płacy

4 listopada to Europejski Dzień Równej Płacy. Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oznacza różnicę w stawkach godzinowych brutto kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że 4 listopada to dzień, w którym kobiety zatrudnione w sektorze prywatnym symbolicznie rozpoczynają pracę na własny rchunek. Dzień ma zwrócić uwagę na różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Europie.

W ramach pierwszego Europejskiego Tygodnia Równouprawnienia The Europejski Instytut Równości Płci (EIGE) opublikowała 2020 Indeks Równouprawnienia, który monitoruje coroczne postępy w zakresie równości płci w UE i w każdym państwie członkowskim. W roku 2020 UE uzyskała 67,9 punktów na 100, co pokazuje, że postęp jest powolny, a osiągnięcie pełnej równości płci przy obecnym tempie zajmie 60 lat.

Komisja Europejska ustaliła, że ​​stawki godzinowe pracowników płci żeńskiej były średnio o 16% niższe niż płace mężczyzn, co stanowi około dwóch miesięcy rocznego wynagrodzenia.

W sektorze prywatnym różnica w rocznych wynagrodzeniach brutto między kobietami a mężczyznami wzrasta jeszcze bardziej do 28%, podczas gdy w sektorze publicznym różnica w wynagrodzeniach wynosi 18%.

Kryzys koronawirusa jeszcze bardziej pogłębił te różnice, ponieważ kobiety, które stanowią aż 85% pielęgniarek i położnych oraz 90% pracowników opieki długoterminowej w krajach OECD pracowały dłużej w ciągu doby, co nie przełożyło się na wyższe płace.

Obszary, w których kobiety są nadreprezentowane, takie jak usługi, obsługa klienta, sprzedaż lub turystyka, również należały do ​​najbardziej dotkniętych kryzysem. Dodatkowo zamykanie szkół i usług opieki nad dziećmi powodowało, że kobiety częściej niż mężczyźni ograniczały płatną pracę.

gr.