Fundusz socjalny i świadczenia dla dyrektora szkoły

ekonomia_informacje-1.jpg

„Kto powinien udzielać dyrektorowi szkoły pożyczek mieszkaniowych i innych świadczeń rzeczowych i finansowych z ZFŚS? Czy regulamin ZFŚS obowiązujący w jednostce powinien określać kto przyznaje świadczenia socjalne dyrektorowi ? Czy głównego księgowego jednostki można upoważnić do podpisywania wniosków na udzielanie pożyczek i innych świadczeń dyrektorowi szkoły, czy też inną osobę gdy dyrektor nie ma zastępcy?”

Zgodnie z treścią …

(…) art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo oświatowe – „organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły lub placówki.” Świadczenia przyznawane ze środków ZFŚŚ są dokonywane przede wszystkim w ramach stosunku pracy, bo dotyczą one przede wszystkim pracowników w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Co więcej, należy wiedzieć, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ZFŚS. Środkami Funduszu administruje pracodawca, a więc dyrektor szkoły względem swoich pracowników. To on gospodaruje środkami funduszu i ponosi też odpowiedzialność za ich wydatkowanie. Nie należy zapominać, że dyrektor nie tylko reprezentuje pracodawcę, ale sam jest także pracownikiem szkoły.

W takim przypadku, gdy sam dyrektor szkoły stara się o przyznanie świadczeń z ZFŚS, w regulaminie ZFŚS szczegółowo powinna być unormowana procedura postępowania w stosunku do dyrektora szkoły.

W przypadku braku stosownych zapisów, uznać należy, że decyzja w tym zakresie będzie należała do organu prowadzącego szkołę, a więc wójta (burmistrza, prezydenta miasta), ponieważ do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły lub placówki, o czym wspomniałem na początku odpowiedzi.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.