Funkcjonowanie szkół podstawowych w epidemii
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie możliwości uczęszczania uczniów kl. IV-VIII fizycznie do szkoły. Jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową, do której uczęszcza 65 uczniów. Szkoła mieści się w małej miejscowości. Nie mieliśmy żadnego przypadku zachorowania ucznia ani nauczyciela na koronawirusa. Rodzice są załamani faktem, że dzieci mają kolejne pół roku zostać zamknięte w domach. Przestrzegamy wszystkich wytycznych dotyczących zachowania odległości, dezynfekcji, higieny rąk, noszenia maseczek. Jakie byłyby konsekwencje prawne, gdyby uczniowie uczęszczali do szkoły mimo decyzji obwieszczonej przez MEN dotyczącej nauki zdalnej w kl. IV-VIII?”
W tej sprawie ma zastosowanie …
(…) § 1a rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z tą regulacją od dnia 24.10.2020 r. do dnia 08.11.2020 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:
- szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w zakresie dotyczącym klas IV-VIII oraz szkół podstawowych dla dorosłych;
- szkół ponadpodstawowych;
- placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Przepis ten jest kategoryczny i nie pozwala na kontynuowanie pracy stacjonarnej. Konsekwencje niezastosowania się do tej regulacji mogą być natomiast dla dyrektora daleko idące, w tym organ sprawujący nadzór pedagogiczny może zażądać odwołania dyrektora ze stanowiska.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 12.08.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. 2020 poz. 1389 z późn. zm.