Ile może trwać kontrola przedsiębiorcy?
Podstawowym aktem prawnym regulującym przeprowadzanie kontroli u przedsiębiorców jest ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2021 poz. 162). Zasady prowadzenia kontroli w firmach mogą różnić się w zależności od instytucji, która je prowadzi. Jak długo różne instytucje mogą przeprowadzać czynności kontrolne u przedsiębiorcy?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać skontrolowany przez szereg różnych instytucji. Mogą to być:
- urzędy, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, UOKiK, Urząd Regulacji Energetyki, czy urzędy skarbowe
- inspekcje, na przykład Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Ochrony Środowiska, Inspekcja Weterynaryjna albo Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna
- służby: Centralne Biuro Antykorupcyjne lub Straż Graniczna.
Czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym jest uzależniony od jego wielkości i nie może przekraczać:
- 12 dni roboczych – w przypadku mikroprzedsiębiorców,
- 18 dni roboczych – w przypadku małych przedsiębiorców,
- 24 dni roboczych – w przypadku średnich przedsiębiorców,
- 48 dni roboczych – w przypadku pozostałych przedsiębiorców.
Przedłużenie czasu trwania kontroli jest możliwe, jeżeli w toku kontroli zostanie ujawnione zaniżenie zobowiązania podatkowego w wysokości przekraczającej równowartość 10% kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego, jednak nie niższej niż 500 złotych, lub zawyżenie straty w wysokości przekraczającej równowartość 50% kwoty zadeklarowanej straty, jednak nie niższej niż 2500 złotych, albo w przypadku ujawnienia faktu niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku. Kontrola taka nie może trwać jednak dłużej, niż dwukrotność czasu określonego powyżej.
Także w sytuacji, gdy wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie prawa przez przedsiębiorcę, można u niego przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym w danym roku kalendarzowym, a czas jej trwania nie może przekraczać 7 dni. Czasu trwania takiej powtórnej kontroli nie wlicza się do czasu, o którym mowa powyżej.
Źródło: biznes.gov.pl, B.O.