ING: Prawie 8 milionów Polaków na pracy zdalnej
Około 8 mln Polaków pracuje zdalnie
Grupa ING przedstawiła raport dotyczący finansów Polaków w czasie pandemii. Część raportu poświęcono pracy w dobie kroronawirusa.
Praca zdalna jest obecnie dużo częstsza niż przed pandemią i prawdopodobnie pozostanie z nami, gdy Covid-19 przejdzie do historii. Warto jednak pamiętać, że stosunkowo niewiele zawodów można w ten sposób wykonywać. Tradycyjne zawody w rolnictwie, budownictwie, przemyśle i usługach osobistych są w zasadzie wykluczone.
Pojawia się więc pytanie, jaką część rynku pracy stanowią usługi wykonywane przy komputerze i jak często wykonywane są one zdalnie. Dane GUS sugerują, że jest to stosunkowo rzadkie i dotyczy zaledwie niespełna 11% pracujących, a więc 1,8 mln osób. Liczba ta wydaje się jednak dotyczyć osób pracujących wyłącznie zdalnie, a nie w trybie hybrydowym.
55% Polaków deklaruje, że wykonuje zawód, który umożliwia pracę zdalną, nawet jeśli nie chce tak pracować lub przełożony im na to nie pozwala. To nieco więcej niż przeciętnie w Europie (50%). Jednak tylko 22% spośród nich (w Polsce) mówi, że pracuje zdalnie w pełnym wymiarze czasu. Oznaczałoby to ok. 2 mln pracujących, a więc mniej więcej tyle ile wskazuje GUS. Natomiast tych, którzy w jakimś wymiarze czasu (najczęściej do 50%) pracują zdalnie jest w Polsce ok. 8 mln. Spośród nich aż 54% nie miała doświadczenia pracy zdalnej przed pandemią.
Wiele firm, które wprowadziły w minionym roku pracę zdalną w dużym zakresie, zadeklarowało, że ten tryb pracy sprawdził się i będzie szerzej wykorzystywany również po pandemii. Często mówi się w tym kontekście o pracy w trybie
hybrydowym – częściowo z biura, częściowo z domu.
Sami pracownicy dostrzegają ten trend, ale wydają się spodziewać, że praca z biura będzie jednak wyraźnie dominować nad pracą zdalną. 28% Polaków mogących wykonywać pracę zdalną oczekuje, że po pandemii nie będzie w ogóle
pracować w ten sposób. A kolejne 24% sądzi, że będzie pracować z domu rzadziej niż jeden dzień w tygodniu. Wyraźnie mniejszy odsetek pracowników (19%) spodziewa się, że praca zdalna będzie dominować, zajmując ponad 60% czasu.
Przed pandemią takich pracowników było 12%.
Problemem w pracy zdalnej jest natomiast znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. 51% deklaruje trudności z tym związane a tylko 41% ich brak. Najbardziej w pracy zdalnej brakuje nam spotkań bezpośrednich ze współpracownikami. Tylko 37% pracowników biurowych preferuje telekonferencje.
źródło: Barometr finansowy ING