Jak rozliczać oddelegowanie pracowników?
„Czy jest możliwe zatrudnienie opiekunek na 1/4 etatu w ten sposób, że np. przez 4 tygodnie są w Polsce i nie świadczą pracy wcale, a na 4 tygodnie jadą do Niemiec i pracują 4 godziny dziennie (bez sobót i niedziel)? Ze względu na specyfikę pracy, pracodawca zastosowałby 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Nadgodziny wynikłe z pracy podczas oddelegowania byłyby w pierwszej kolejności rozliczane z nieprzepracowanymi godzinami z czasu pobytu w Polsce, a ewentualna nadwyżka byłaby opłacana zgodnie z Kodeksem pracy.”
W ocenie Autora …
(…) istnieje możliwość zatrudnienia pracownika według sposobu nakreślonego w pytaniu, jednakże pod pewnymi warunkami.
Po pierwsze, skoro jest mowa o oddelegowaniu pracowników do pracy w Niemczech muszą być w umowie o pracę wskazane 2 miejsca wykonywania pracy tj. w Polsce i w Niemczech.
Następnie należy stwierdzić, iż rozkład czasu pracy pracownika tj. jego harmonogram nie może przewidywać pracy w godzinach nadliczbowych. Zasadą jest, że pracodawca nie może planować godzin nadliczbowych, może jedynie je zlecać.
Jeżeli zatem przyjmiemy, że godziny nadliczbowe są zlecane i rozliczane czasem wolnym w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym, a pozostałe godziny nadliczbowe są rekompensowane stosownym dodatkiem z Kodeksu pracy (art. 151 i nast.), to taki sposób zatrudnienia pracownika jest w mojej ocenie poprawny.
Przypominamy, że zgodnie z art. 1511 K.p., za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100% wynagrodzenia — za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50% wynagrodzenia — za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w punkcie 1).
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.