
Rady rodziców będą wybierane co roku, a nie – jak chciało MEN – co trzy lata. Kontrowersyjny przepis, mający wydłużyć kadencję tego organu, zniknął z nowelizacji u.s.o.
W tekście uchwalonej 15 stycznia br. nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która została przekazana do senatu (senatorowie zajmą się nią 5 lutego), nie ma już przepisu wprowadzającego ust. 3a w art. 53 u.s.o., zgodnie z którym: „Kadencja rad rodziców trwa 3 lata szkolne. W przypadku zmniejszenia się składu rady rodziców przed upływem kadencji przeprowadza się wybory uzupełniające”. Przeciwko tej regulacji od początku protestowały same rady rodziców oraz organizacje z nimi związane, m.in. Fundacja „Rodzice Szkole” . To właśnie pod naciskiem tych środowisk resort wycofał się w trakcie prac legislacyjnych ze swojego pomysłu.
„Jeśli takie rozwiązanie przejdzie w parlamencie, zaskarżymy je do Trybunału Konstytucyjnego” – zapowiadał Wojciech Starzyński, szef Fundacji „Rodzice Szkole”. Jak podkreślał, takie rozwiązanie zburzyłoby dotychczasową dobrą praktykę wypracowaną przez rady rodziców.
Małgorzata Tabaszewska
Polecamy WYWIAD z Wojciechem Starzyńskim.