Strona główna ZUS Zasiłki i świadczenia Karta Dużej Rodziny – spotkanie w Krakowie

Karta Dużej Rodziny – spotkanie w Krakowie

0
Karta Dużej Rodziny – spotkanie w Krakowie

20 września w Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu, administracji samorządowej, ekspertów oraz rodzin dotyczące wyzwań związanych z polityką prorodzinną w Polsce i perspektywach, jakie daje program Karty Dużej Rodziny.

Podczas spotkania minister pracy i polityki społecznej podpisał umowy partnerskie z 25 instytucjami i firmami z Małopolski, które przystępują do grona Partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Są to instytucje kultury, ośrodki medyczne i firmy transportowe. Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli skorzystać m.in. z 30% zniżki na przejazdy jednorazowe Kolejami Małopolskimi, 10% rabatu na odpłatne usługi medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji i Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, 20% zniżki na bilety w teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem czy bezpłatne wstępy na wystawy stałe i czasowe w Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie.

Podczas konferencji przyznane zostały wyróżnienia dla samorządów, które wspierają duże rodziny w swoim lokalnym środowisku. Samorządowe karty dla rodzin wielodzietnych posiada już 449 gmin, a kolejne 62 chcą ją wprowadzić jeszcze w tym roku, następne 140 zrobi to w przyszłym roku. 6 województw posiada programy wojewódzkie (lubelskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie). Jeszcze w tym roku dołączyć mają kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, a w przyszłym mazowieckie. KRD działa też w 2 powiatach (kolejne 19 dołączy w tym i przyszłym roku). Łącznie samorządowe karty dla dużych rodzin ma 457 jednostek samorządu terytorialnego.

Przypomnijmy, że Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

Do tej pory ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 29 września br. skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych. Znalazły się w nim m.in. gwarantowane zniżki dla rodzin wielodzietnych na przejazdy kolejowe i na opłaty paszportowe. Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49%. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem zmian dot. ulg w wydawaniu paszportów, które wejdą od 5 czerwca 2015 r.

Dotychczas do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki, Bonito i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, sieć kin Helios, supermarkety Alma oraz Carrefour, firma paliwowa LOTOS, firma odzieżowa C&A, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl

źródło: MPiPS