Kierowcy: kopcące auta pójdą w odstawkę?

offroad-4649104_640.jpg

Ministerstwo Finansów chce ograniczać smog komunikacyjny poprzez stacje kontroli pojazdów, które będą wyłączać z ruchu najbardziej kopcące samochody. Jakie jeszcze zmiany projektowane są w Prawie o ruchu drogowym w 2019 r.?

Kopciuchy pójdą out (auta podobnie jak kotły c.o. – będą ekologiczne)

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Projekt ten stanowi implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2014/47/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 03.04.2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylającej dyrektywę 2000/30/WE (Dz.Urz. UE L 127 z dn. 29.4.2014, str. 134 oraz Dz.Urz. UE L 197 z dn. 04.07.2014, str. 87).

Zgodnie z oceną skutków regulacji opublikowanej na stronie Rządowego Centrum Legislacji proponowane zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń z pojazdów poprzez podniesienie poziomu zdatności do ruchu pojazdów użytkowych w całym okresie ich użytkowania. Projekt zakłada możliwość wymiany informacji między państwami członkowskimi UE dotyczących stwierdzenia w pojeździe poważnych lub niebezpiecznych usterek bądź usterek prowadzących do ograniczenia lub zakazu użytkowania pojazdu.

Tym samym stare auta zostaną wyeliminowane z dróg

Wdrożenie w/w dyrektywy pozwoli na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innego państwa członkowskiego przy skoordynowanych drogowych kontrolach technicznych zdatności do ruchu drogowego pojazdów.

Kierowcy wykonujący przewóz drogowy byliby zobowiązani do okazania w razie kontroli protokołu najbardziej aktualnej drogowej kontroli technicznej oraz zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

Projekt ustawy przewiduje możliwość przeprowadzania szczegółowych drogowych kontroli technicznych w mobilnych stacjach kontroli drogowej i w wyznaczonych punktach przeprowadzania kontroli drogowych. Warto przy tym zauważyć, że aktualnie ITD posiada dwie mobilne stacje kontroli pojazdów.

Rynek sam wyeliminuje smrodzące samochody

Pomysłodawcy zakładają, że drogowe kontrole techniczne przyczyniają się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń z pojazdów, ale również do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym związanej z różnym zakresem kontroli stosowanym przez poszczególne państwa członkowskie.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

oprac. \m/ \mos/