Kodeks pracy i zatrudnienie kadry zarządzającej

people-2569234_640.jpg

„Pracodawca zatrudnia pracownika na stanowisko dyrektora zarządzającego, czy na takim stanowisku pracownik ma obowiązek podpisywania listy (w regulaminie pracy jest zapisany taki obowiązek), i czy dla pracownika na takim stanowisku należy prowadzić comiesięczną ewidencję czasu pracy z wyszczególnieniem godzin pracy?”

Udzielając odpowiedzi na pytanie Czytelnika, na wstępie konieczne staje się przywołanie treści …

(…) art. 149 § 1-2 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim – „pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.”

A zatem, na każdym pracodawcy niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników, ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jest to konieczne w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi ze stosunku pracy.

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku prowadzenia listy obecności pracowników. W praktyce bowiem jest to jednak najczęściej wybierana przez pracodawców forma potwierdzania przez pracowników obecności w pracy. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek ustalenia przyjętego w zakładzie pracy sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy. Sposób ten nie musi oznaczać podpisywania tradycyjnej listy obecności i może przykładowo polegać na przyłożeniu karty do czytnika rejestrującego czy też zalogowaniu się do systemu komputerowego. Regulacja ta powinna wynikać z regulaminu pracy.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w pytaniu uważam, że jeśli w regulaminie pracy został wskazany obowiązek potwierdzania obecności w pracy poprzez złożenie podpisu na liście obecności przez osobę zatrudnioną na stanowisku kierowniczym tj. przez osobę zaliczaną do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, to taki obowiązek nie będzie stanowił naruszenia przepisów prawa pracy w zakresie dotyczącym czasu pracy. Niemniej jednak nie należy zapominać, że podstawowym niezbędnym elementem, który powinna zawierać każda ewidencja czasu pracy, jest liczba godzin pracy, którą pracownik przepracował.

Rozporządzenie wykonawcze określa to jako ewidencję pracy w poszczególnych dobach roboczych. Oznacza to jednak konieczność ewidencji każdego przepracowanego przez pracownika czasu, w tym pracy w niedzielę i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, oraz w dni wolne od pracy wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy.

Ponadto pracodawca ma obowiązek ewidencjonować dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy, oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Jednakże w stosunku do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy istnieje ustawowe ograniczenie w prowadzeniu względem nich ewidencji czasu pracy.

Tutaj bowiem zwolnienie z obowiązku dotyczy jedynie ewidencjonowania godzin pracy pracownika zarządzającego w imieniu pracodawcy zakładem pracy czyli np. pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy – dyrektor zarządzający. W pozostałym zakresie istnieje obowiązek ewidencjonowania urlopów, zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy – dyrektor zarządzający.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.