Koniec obchodzenia zakazu handlu w niedzielę
Rząd chce ukrócić łamanie zasad uczciwej konkurencji i obchodzenie przepisów ograniczających handel w niedzielę przez coraz liczniejszą grupę placówek handlowych.
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2021 r. poz. 936) weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r. Przepisy w niej zawarte przewidywały stopniowe ograniczanie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta.
W miarę upływu czasu nasiliły się przypadki nieprawidłowego stosowania wyłączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Dotyczy to w szczególności przypadków, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6, 7 i 27 ustawy, tj. wyłączenia zakazu handlu:
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych
i zakładów wzajemnych; - w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320);
- w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Obchodzenie przepisów nie podoba się członkom rządu, dlatego do sejmu trafił projekt uszczelniający przepisy ustawy.
Projekt przewiduje m.in., że w siódmy dzień tygodnia bez handlu otwarte będą tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów, a nie jak wynika z obecnie obowiązującej ustawy – wszystkie placówki pocztowe. Zostanie w tym celu wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej.
Z powyższej listy wyłączeń zostaną także usunięte „wyroby tytoniowe” z racji tego, że przepis jest nadużywany przez placówki (np. sklepy ogólnospożywcze), które w celu skorzystania z tego wyłączenia, zmieniają rodzaj przeważającej działalności w CEIDG i w rejestrze REGON, pomimo braku faktycznych podstaw do dokonania zmiany. Proponowana zmiana nie wyłącza natomiast możliwości sprzedaży wyrobów tytoniowych w niedziele i święta. Nadal bowiem taka sprzedaż będzie możliwa przez placówki handlowe korzystające z wyłączenia spod zakazu handlu na podstawie innych przepisów (np. art. 6 ust. 1 pkt 1 dotyczącego stacji paliw płynnych).
Jak przekonuje projektodawca, zmiany przywrócą zasady uczciwej konkurencji oczekiwane przez podmioty przestrzegające ustawowego ograniczenia oraz ograniczą zjawisko omijania zakazu handlu. Doprecyzowanie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni powinno usunąć obecnie występujące niejasności, wątpliwości i spory związane ze stosowaniem tej ustawy w praktyce – czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian.
Źródło: RCL, oprac. B.O.