Konsekwencje pomyłki w wykonanym przelewie bankowym

„Czy jeśli robiąc przelew przypadkowo pomylę się, podając numer konta odbiorcy przelewu (np. o jedną cyfrę), czy popełnię tzw. czeski błąd, mogę skutecznie żądać zwrotu pieniędzy przez bank?”

Konsekwencje pomyłki w wykonanym przelewie bankowym mogą być różne w zależności od powagi popełnionego błędu.

W razie pomyłki w nazwie czy adresie odbiorcy, ale podaniu prawidłowego numeru rachunku bankowego, przelew dotrze do prawidłowego adresata.

Gdy pomyłka dotyczy jednej cyfry w numerze rachunku odbiorcy bądź gdy podany numer jest za krótki, istnieje duża szansa, że bank anuluje transakcję, ponieważ liczba kontrolna całego numeru nie będzie się zgadzać.

Najpoważniejszych konsekwencji, czyli wykonania …

(…) przez bank przelewu na rzecz błędnie wskazanego odbiorcy, należy oczekiwać w razie omyłkowego przestawienia cyfr w numerze rachunku, błędnego wskazania kwoty przelewu bądź w sytuacji dwukrotnego skopiowania tego samego numeru rachunku przy wykonywaniu przelewów do różnych odbiorców.

Wówczas pechowy nadawca przelewu winien jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Jeśli przelew miał odroczoną płatność bądź zlecenie przelewu dotyczyło konta w innym banku, istnieje możliwość anulowania transakcji, jeśli bank odpowiednio wcześniej zostanie o tym powiadomiony. Tutaj należy jednak od razu wykryć błąd i działać błyskawicznie.

Gdy przelew został już zrealizowany, pozostaje jedynie przesłać wezwanie do zapłaty poprzez bank do odbiorcy błędnego przelewu. Oczywistym jest, że z uwagi na RODO i tajemnicę bankową bank nie ujawni danych osobowych.

Jeżeli mimo otrzymanego wezwania do zapłaty odbiorca przelewu nie zwróci nienależnie otrzymanych środków, pozostaje jedynie dochodzić zwrotu na drodze postępowania cywilnego.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

adwokat-grzywocz-nowak.pl