Kwota wolna od podatku, a wynagrodzenie z umowy o pracę – kto zyska na reformie?
Resort pracy oraz Ministerstwo Finansów zapewniają, że na reformie systemu podatkowego, jaka planowana jest w ramach Polskiego Ładu, zyskają osoby średnio i mało zarabiające.
Składka zdrowotna
Ujednolicona zostanie wysokość składki zdrowotnej oraz sposób jej naliczania. W wyniku tego nie tylko pracownicy, ale i przedsiębiorcy będą ją płacić według stawki 9%. Na zmianach skorzysta 18 mln podatników. 2/3 emerytów w ogóle nie zapłaci PIT.
Likwidujemy ryczałt na składkę zdrowotną dla działalności gospodarczych wskutek czego wypychanie pracowników i oferowanie pracownikom umów cywilno-prawnych będzie mniej korzystne.
Wyrównujemy sytuację samozatrudnionych i pracowników
73 % krajów OECD nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy osobami zatrudnionymi na etacie i prowadzącymi działalność gospodarczą, pod względem uczestnictwa w regularnym programie ubezpieczeń społecznych. Dzięki reformie pójdziemy tą samą drogą, co kraje rozwinięte i osoby prowadzące JDG nie będą uprzywilejowane względem pracowników etatowych.
0% PIT dla płacy minimalnej
Osoby, które mniej zarabiają są bardziej podatne na bodźce zewnętrzne rynku pracy. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej możliwe będzie zwiększenie aktywności zawodowej Polaków. Zależy nam, aby podjęcie często trudnej decyzji o rozpoczęciu pracy zawodowej wiązało się z realną poprawą sytuacji domowego budżetu.
Mniej tzw. śmieciówek
Dzięki reformie klina, zatrudnienie na umowie o prace stanie się bardziej aktrakcyjne niż umowy cywilno-prawne i tzw. śmieciówki. Te niżej opodatkowane, pozbawiają wielu Polaków podstawowych praw takich jak urlop czy spokojne korzystanie ze zwolnienia zdrowotnego.
Zwiększenie zdolności kredytowej osób mniej zarabiających
Dzięki niższym obciążeniom wynagrodzeń nawet osobom mniej zarabiającym będzie łatwiej uzyskać kredyt np. na zakup mieszkania.
źródło: MF