Likwidacja działalności a podatek liniowy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2017 r. (data wpływu 3 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym ponownie rozpoczętej w trakcie roku podatkowego działalności gospodarczej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym ponownie rozpoczętej w trakcie roku podatkowego działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w okresie od 24 maja 2016 r. do 31 maja 2017 r. prowadził indywidualną działalność gospodarczą pod nazwą skróconą „V” polegającej na świadczeniu usług pośrednictwa w sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego i usług wytwarzanych przez firmę G. AB (dalej „Producent”) z siedzibą w Szwecji. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej przedmiotem działalności była „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana” (PKD 74.90.Z). Wnioskodawca prowadził ewidencję podatkową w postaci księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca nie złożył oświadczenia o wyborze liniowej stawki podatku, w związku z czym zobowiązanie podatkowe ustalał stosując skalę podatkową – zarówno w zeznaniu rocznym za 2016 r. jak i na etapie zaliczek na podatek za okres dwóch kwartałów 2017 r.
Wnioskodawca prowadził negocjacje w sprawie warunków współpracy z Producentem. Negocjacje przedłużały się i wobec niepodpisania nowego kontraktu Wnioskodawca zdecydował o zakończeniu działalności gospodarczej i jej wyrejestrowaniem na dzień 31 maja 2017 r. (data wykreślenia wpisu to 7 czerwca 2017 r.). Wnioskodawca zadbał jednocześnie o rozwiązanie umów wsparcia działalności gospodarczej V przez takie podmioty jak Biuro Rachunkowe czy firma udostępniająca powierzchnię biurową.
Wnioskodawca planuje jednak ponownie rozpocząć działalność gospodarczą w tym samym zakresie najwcześniej począwszy od 20 lipca 2017 r. składając wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nowa działalność będzie polegać na świadczeniu usług pośrednictwa na rzecz Producenta. Wnioskodawca zakłada bowiem, że może dojść do porozumienia w sprawie warunków współpracy z Producentem, w związku z czym dojdzie do podpisania nowego kontraktu i w rezultacie ponownego podjęcia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Jednocześnie wnioskodawca planuje rozszerzenie działalności gospodarczej o działalność związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.2).
Planowana działalność gospodarcza będzie prowadzona pod niezmienioną nazwą w oparciu o nowo zaprowadzoną ewidencję w postaci księgi przychodów i rozchodów.
Równolegle do negocjacji nowego kontraktu wnioskujący prowadzi również rozmowy z innymi potencjalnymi pracodawcami na świadczenie usług w oparciu o umowę o pracę.
Działając na podstawie art. 9a ust. 2 updf Wnioskodawca oświadczy we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy rozpoczęcie działalności w 2017 r. na podstawie nowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej uprawnia do zastosowania stawki liniowej 19% w stosunku do dochodu uzyskanego po dacie wpisu, po warunkiem złożenia oświadczenia o wyborze podatku liniowego?
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ust. 2 updf podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowana dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tj. podatkiem liniowym 19% W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 styczna roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca stoi na stanowisku ze jego planowane działania stanowią rozpoczęcie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego 2017 i uprawiają go do złożenia wniosku o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c upgf przy czym Wnioskodawca skorzysta z oświadczenia w treści wniosku CEIDG.
Jeżeli w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą o tym fakcie zawiadomił naczelnika urzędu skarpowego dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot formy opodatkowania określonej w art. 30c updf. Złożenie formularza CEiDG-1 z informacją o likwidacji działalności stanowi jednocześnie powiadomienie o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Tezy te wynikają z ugruntowanej linii interpretacyjnej wyrażonej m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 września 2009 r. sygn lPPB1/415-573/09-2/MT),
- Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 maja 2011 r. sygn. ITPB1/415-165/11/AMN,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 02 września 2015 sygn. IBPB-1-1/4511 -263/15/Wrz,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 maja 2016 r, sygn IBPB-1-1/4511-169/WRz.
Powołane interpretacje prezentują pogląd, zgodnie z którym skoro podatnik zawiadomi wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej ze wszelkim konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych, to gdy rozpocznie on ponownie działalność, nie ma podstaw, aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.
Art. 9a ust. 2 updf nie zawiera ograniczeń w zakresie wyboru stawki liniowej ze względu na prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednich okresach lub w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej. Ustawodawca wprowadzi ograniczenia uprawnień podatników rozpoczynających działalność gospodarczą przykładowo w przypadku możliwość korzystania z jednorazowej amortyzacji, wprowadzając wyłączenie określone w art. 22k ust. 1 updf. Jeżeli więc fakt uprzedniego prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika odbiera mu preferencje związane z faktem rozpoczęcia działalności gospodarczej w roku podatkowym ustawa wprost i w sposób ścisły wprowadza w tym zakresie normę prawa. W zakresie korzystania ze stawki liniowej ograniczenie ma inny charakter i jest uzależnione od przedmiotu działalności gospodarczej pokrywającej z czynnościami wykonywanymi na rzecz aktualnego lub byłego pracodawcy przedsiębiorcy.
W przedstawionych okolicznościach sprawy Wnioskodawca nie zawiesił działalności gospodarczej, ale zakończył ją dopełniając obowiązków formalnych z tym związanych Powodem zakończenia działalności gospodarczej było zakończenie współpracy z Producentem. którego wyrób był jedynym asortymentem oferowanym do sprzedaży na rynku polskim w ramach działalności gospodarczej. Zakończenie tej współpracy oznaczało zakończenie działalności gospodarczej Wnioskodawcy, nie zamierzał on bowiem kontynuować działalności gospodarczej w oparciu o sprzedaż innych wyrobów i współpracę z innymi dostawcami.
Okoliczności sprawy spowodowały ponowne nawiązanie współpracy z Producentem na nowych warunkach i rozpoczęcie działalności gospodarczej wcześniej zakończonej.
W związku z tym, działając na podstawie art. 9a ust. 2 upof Wnioskodawca ma prawo złożyć oświadczenie o wyborze podatku linowego przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności którą planuje rozpocząć najwcześniej od 20 lipca 2017 r. Dochód uzyskany z działalności rozpoczętej najwcześniej 20 lipca 2017 r opodatkowany będzie na zasadach określonych w art. 30c updf.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.202.2017.1.ES