Matura 2021 na wyjątkowych zasadach

Egzaminy maturalne w 2021 r. zostaną przeprowadzone – wyjątkowo, m.in. z powodu pandemii – nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, jak w latach poprzednich, ale w oparciu o ograniczone wymagania sformułowane w …

(…) załączniku nr 2 do rozporządzenia MEiN z dn. 16.12.2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2314).

Wymagania egzaminacyjne nie określają zakresu kształcenia. Nie ograniczają także w żaden sposób możliwości i zakresu realizacji podstawy programowej jako takiej. Określają natomiast treści, zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie będzie w 2021 roku sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych – podkreśla resort edukacji.

Zawężony zakres maturalnych wymagań egzaminacyjnych będzie dotyczył zarówno egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego zdawanych jako przedmioty obowiązkowe, jak i egzaminów z przedmiotów dodatkowych. W ww. rozp. wskazano więc nauczycielom treści, na które powinni zwrócić szczególną uwagę w procesie przygotowania uczniów do matury. Jednocześnie nie zmienia się sam proces kształcenia – nauczyciele realizują program nauczania uwzględniający wszystkie wymogi podstawy programowej.

Sprawdźmy zatem, jak w 2021 r. będą wyglądały egzaminy maturalne z poszczególnych przedmiotów.

Język polski

Egzamin z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego będzie trwał 170 minut, a za komplet bezbłędnych odpowiedzi zdający uzyska maksymalnie 70 pkt, w tym:

  • z części pierwszej: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach);
  • z części drugiej: wypracowanie – 50 pkt.

Do wyboru będzie jeden z trzech tematów wypracowania – dwa będą wymagały formy rozprawki, jeden – interpretacji tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki będzie miał wskazaną lekturę obowiązkową, a drugi będzie dotyczył tekstu spoza kanonu lektur obowiązkowych.

I najważniejsza zmiana: część ustna egzaminu nie będzie obowiązkowa, będą mogły do niej przystąpić tylko te osoby, którym wynik z tej części jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.

Matematyka

Egzamin z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego będzie trwał 170 minut, a za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 45 pkt, w tym 28 pkt z zadań zamkniętych i 17 pkt z zadań otwartych. Tych ostatnich będzie 7, czyli o 2 mniej niż w latach poprzednich.

Język obcy nowożytny

Na egzaminie z języka obcego nowożytnego zdawanego jako przedmiot obowiązkowy ograniczony będzie także zakres wymaganych środków gramatycznych. Na rozwiązanie zadań zdający będą mieli 120 minut, a maksymalna liczba punktów do zdobycia to 50 pkt, w tym 40 pkt z zadań zamkniętych i 10 pkt z zadań otwartych.

Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – to A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).

Uwaga: część ustna nie będzie obowiązkowa, będą mogły do niej przystąpić tylko te osoby, którym wynik z tej części jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji postanowień umowy międzynarodowej.

Przedmioty dodatkowe (rozszerzone)

W przypadku języków obcych nowożytnych ograniczony będzie zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).

I najważniejsze: przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego, czyli na poziomie rozszerzonym, nie będzie obowiązkowe. Ale maturzyści będą mogli zdawać nawet 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebują danych wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Aktualizacja informatora CKE

Dnia 28.12.2020 r. CKE zamieściła na swojej stronie internetowej aneksy do informatora dotyczącego organizacji egzaminu maturalnego. Zawierają one m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznych i języka regionalnego.

CKE opracowuje teraz arkusze próbnego egzaminu maturalnego. Zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami przeprowadzanymi w maju 2021 r.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego