MEiN podało kryteria podziału środków dla j.s.t.
Zgodnie z …
(…) art. 28 ust. 2 ustawy z dn. 13.11.2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t. jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 38 ze zm.) z ogólnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej wyodrębnia się rezerwę części oświatowej subwencji ogólnej, której wysokość wynosi 0,4%. Rezerwą dysponuje minister finansów, po zasięgnięciu opinii MEiN oraz reprezentacji j.s.t. Podział rezerwy następuje nie później niż do 30 listopada każdego roku, a środki przekazuje samorządom minister finansów.
Kryteria podziału rezerwy
W tym roku rezerwa subwencji oświatowej dzielona jest w oparciu o dziewięć kryteriów, na podstawie których samorządy mogą ubiegać się o dodatkowe środki. Nowością jest kryterium dotyczące organizacji dodatkowych zajęć dla uczniów po powrocie do szkół.
- Dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2021 r.
Samorząd może ubiegać się o środki z tego kryterium, jeżeli po dniu sprawozdawczym, tj. po 30.09.2020 r., wzrosła mu liczba zadań oświatowych.
Termin składania wniosków – do 15.10.2021 r.
2. Pomoc j.s.t. w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół i placówek oświatowych publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez j.s.t. – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Do uzyskania dofinansowania z tego kryterium konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Pod uwagę brane są zdarzenia losowe, które miały miejsce w roku bieżącym lub w okresie od października do grudnia 2020 r.
Nieprzekraczalny termin składania wniosków:
- do 28.05.2021 r. – dotyczy zdarzeń losowych, które wystąpiły w okresie od października do grudnia 2020 r. oraz od stycznia do marca 2021 r.;
- w terminie do 40 dni od daty wystąpienia zdarzenia, jednak nie później niż do 08.10.2021 r. – dotyczy pozostałych zdarzeń losowych.
W przypadku budynków oświatowych, które były ubezpieczone, j.s.t. może wystąpić z wnioskiem po zakończeniu procedury odszkodowawczej i ustaleniu kwoty odszkodowania, jednak nie później niż do 08.10.2021 r.
Wnioski będą rozpatrywane sukcesywnie.
3. Pomoc j.s.t. w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach szkół i placówek oświatowych publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez j.s.t. – z wyłączeniem budynków przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Wsparcie dotyczy tylko budynków szkół i placówek oświatowych, natomiast nie obejmuje usuwania uszkodzeń innych obiektów, np. ogrodzeń, chodników, boisk, placów zabaw.
Nieprzekraczalny termin składania wniosków – do 29.10.2021 r.
4. Dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 Karty Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 KN w związku z art. 20 KN.
Dofinansowanie przysługuje tym j.s.t., które są zobowiązane do wypłacenia odpraw nauczycielom:
- zwalnianym w wyniku całkowitej likwidacji szkoły, placówki oświatowej, częściowej likwidacji szkoły, placówki oświatowej albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,
- przechodzącym na emeryturę na podstawie art. 88 KN w związku z art. 20 KN.
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny nie są objęte dofinansowaniem z rezerwy. Ponadto sam art. 88 KN nie jest wystarczającą podstawą prawną do złożenia wniosku z tego kryterium, ponieważ zwolnienie musi być powiązane z art. 20 KN.
Nie należy uwzględniać odpraw wypłacanych nauczycielom ogólnodostępnych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w ogólnodostępnych szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego, z wyjątkiem nauczycieli realizujących obowiązki dydaktyczne w oddziałach rocznego przygotowania przedszkolnego w wymiarze pełnego etatu.
Nieprzekraczalny termin składania wniosków – do 24.09.2021 r.
5. Dofinansowanie wyposażenia w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w publicznych szkołach podstawowych.
Dofinansowanie obejmuje wyposażenie w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów: biologia, geografia, chemia i fizyka. Program wsparcia finansowego zaprojektowany został na 4 lata, począwszy od 2018 r.
Termin składania wniosków – do 31.05.2021 r.
6. Dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez j.s.t., w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach, nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji oraz pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.
W ramach tego kryterium dofinansowanie przysługuje na zakup:
- sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do nowych pomieszczeń do nauki zaadaptowanych z innych pomieszczeń szkolnych niepełniących dotychczas funkcji dydaktycznych w obiektach szkół i placówek oświatowych publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez j.s.t.,
- sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych (przekazanych do użytkowania w okresie październik–grudzień 2020 r. lub w okresie styczeń–wrzesień 2021 r.) obiektach szkół i placówek oświatowych publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez j.s.t.
Z dofinansowania wyłącza się zakup pomocy dydaktycznych dofinansowany z innych źródeł pochodzących z budżetu państwa.
Terminy składania wniosków:
- do 28.05.2021 r. – I tura, dotycząca pomieszczeń do nauki oddanych do użytkowania lub zaadaptowanych w okresie od 25 września do końca grudnia roku poprzedniego oraz w I kwartale 2021 r.,
- do 04.10.2021 r. – II tura, dotycząca pomieszczeń do nauki oddanych do użytkowania lub zaadaptowanych w II i III kwartale 2021 r.
W ramach tego kryterium można uzyskać dofinansowanie także w zakresie zakupu:
- sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do pomieszczeń do nauki w szkołach publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez j.s.t., rozpoczynających kształcenie w zawodach, w których szkoły te dotychczas nie prowadziły kształcenia, w tym do przeprowadzania części praktycznej egzaminu zawodowego w szkołach rozpoczynających kształcenie w roku 2021.
Z dofinansowania wyłącza się zakup pomocy dydaktycznych dofinansowany z innych źródeł budżetu państwa.
Termin składania wniosków – do 20.09.2021 r.
7. Sfinansowanie zajęć wspomagających uczniów w utrwaleniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.
Środki z tego kryterium będą przysługiwały j.s.t. prowadzącym lub dotującym szkoły, w których zostaną zorganizowane zajęcia wspomagające uczniów w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z języka mniejszości narodowej.
Podział środków zostanie dokonany na podstawie formularzy wypełnionych przez j.s.t. w Strefie Pracownika SIO. Termin na wypełnienie formularza elektronicznego zostanie wskazany odrębną informacją. Uruchomienie kryterium nastąpi po zwiększeniu rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej.
8. Korekta części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych.
Korekta części oświatowej subwencji ogólnej dotyczy błędów powstałych przy agregowaniu danych systemu informacji oświatowej przez MEiN.
Nieprzekraczalny termin składania wniosków – do 28.05.2021 r.
9. Dofinansowanie innych zadań o jednorazowym charakterze nieuwzględnionych w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021.
Inne zadania o jednorazowym charakterze nieuwzględnione w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021 obejmują wydatki na sytuacje wyjątkowe, niemożliwe do zaplanowania na etapie tworzenia algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
Do tego kryterium nie zalicza się m.in. remontów bieżących, zadań o charakterze inwestycyjnym, kosztów związanych z urlopami dla poratowania zdrowia, skutków awansu zawodowego nauczycieli, wydatków bieżących na utrzymanie szkół i wynagrodzenia oraz zadań ujętych w kryteriach I–VII.
Termin składania wniosków – do 10.09.2021 r.
Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego