Strona główna Aktualności oświatowe Dyrektor MEN: szkoły i przedszkola gotowe na przyjęcie dzieci Polaków ewakuowanych z Donbasu

MEN: szkoły i przedszkola gotowe na przyjęcie dzieci Polaków ewakuowanych z Donbasu

0
MEN: szkoły i przedszkola gotowe na przyjęcie dzieci Polaków ewakuowanych z Donbasu

Po załatwieniu niezbędnych formalności polskie dzieci z Donbasu zostaną przyjęte do szkół i przedszkoli w województwie warmińsko-mazurskim. Rozpoczną naukę po feriach zimowych.

 

Szkoły i przedszkola w województwie warmińsko-mazurskim są gotowe na przyjęcie polskich dzieci z Donbasu – zapewnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. – Zrobimy wszystko, aby zapewnić im możliwie najlepsze warunki edukacji. Zapewnimy także kursy języka polskiego dla wszystkich 178 osób, które we wtorek przyleciały do Polski – zadeklarowała szefowa MEN.

Minister spotkała się z Grażyną Przasnyską, warmińsko-mazurskim Kuratorem Oświaty. To właśnie warmińsko-mazurskie kuratorium koordynuje przygotowanie szkół (na każdym etapie edukacyjnym) oraz przedszkoli do przyjęcia polskich dzieci z Donbasu. – Dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Rozpoczną naukę po feriach zimowych, które w województwie warmińsko-mazurskim kończą się 8 lutego. Aklimatyzacja dzieci w szkołach rozpocznie się jednak już w trakcie ferii – tłumaczy Joanna Kluzik-Rostkowska. – Kuratorium zorganizuje także kursy języka polskiego dla wszystkich zainteresowanych – dodaje.

Minister edukacji rozmawiała też z wójtem gminy Stawiguda – Ireną Derdoń. Zapewniła ją o gotowości pełnej współpracy ze strony ministerstwa. Obiecała także odwiedzić wkrótce gminę.

Polacy z Donbasu, którzy w liczbie 178 osób przylecieli we wtorek do Polski, zostali rozmieszczeni w dwóch ośrodkach w województwie warmińsko-mazurskim: w Rybakach i w Łańsku. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi. Po półrocznym okresie adaptacji (m.in. kursach języka polskiego, które mają im pomóc w znalezieniu pracy) będą musieli się usamodzielnić i rozpocząć nowe życie.

Źródło: www.men.gov.pl