Strona główna Aktualności oświatowe Uczniowie MEN zachęca rodziców do korzystania z e-usługi Bezpieczny Autobus

MEN zachęca rodziców do korzystania z e-usługi Bezpieczny Autobus

0
MEN zachęca rodziców do korzystania z e-usługi Bezpieczny Autobus
MSW uruchomiło usługę „Bezpieczny Autobus”, dzięki której można za darmo przez internet sprawdzić podstawowe informacje o autobusie, autokarze lub każdym innym pojeździe przewożącym powyżej 9 osób, który jest zarejestrowany w Polsce.
MEN zachęca rodziców do korzystania z nowej e-usługi nie tylko w okresie wakacyjnym, lecz także w trakcie roku szkolnego. Rodzice mogą łatwo i szybko sprawdzić, czy autobus lub autokar, którym dzieci udają się w podróż lub którym codziennie jeżdżą do szkoły, jest sprawny i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji.
Dzięki e-usłudze sprawdzimy między innymi, czy pojazd:
    • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
    • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
    • ma dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
    • nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Bezpieczny Autobus to jedna z dwóch pierwszych e-usług uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki w ramach projektu CEPiK 2.0. Usługa jest dostępna z każdego urządzenia mającego połączenie z internetem i przeglądarką, w tym również z urządzenia mobilnego. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Warto pamiętać, że nie zastąpi ona kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, które bezpośrednio sprawdzą na miejscu zarówno pojazd, jak i kierowcę. Jednak umożliwi wstępną weryfikację stanu pojazdu. Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Źródło: www.men.gov.pl