Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – nowe unormowania
Z dniem 5 stycznia 2021 roku – z mocą od 1 stycznia br. – weszły w życie nowe przepisy wykonawcze dotyczące miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Regulacje, o których wyżej była mowa, zostały zawarte w rozp. MRIPS z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1).
Zgodnie z par. 2 powyższego aktu wykonawczego dofinansowania stanowiącego pomoc publiczną udziela się na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str.1, z późn. zm.), w zakresie dotyczącym pomocy w formie subsydiowania wynagrodzeń na zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych.
W cyt. rozp. określono wzory:
- informacji o symbolu INF-D-P (załącznik nr 1),
- wniosku o symbolu Wn-D (załącznik nr 2).
Pracodawca składa wniosek wraz z informacją w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą.
Pracodawca przesyła do PFRON, wraz z pierwszym wnioskiem:
- kopie aktualnych dokumentów potwierdzających:
- a) pełną nazwę pracodawcy, a także jej skrót, o ile posiada, oraz
- b) numery: REGON i NIP, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa;
- upoważnienie osoby przysyłającej dokumenty do występowania w imieniu pracodawcy, jeżeli pracodawca nie przesyła dokumentów osobiście.
Pracodawca zamierzający składać w formie elektronicznej wniosek lub informację otrzymuje od PFRON identyfikator i hasło dostępu do programu informatycznego udostępnionego przez Fundusz w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w formie dokumentu pisemnego. Dalsze instrukcje dotyczące składania wniosku i informacji w formie elektronicznej zawarto w par. 5 ust. 2-4 cyt. rozp.
Po otrzymaniu informacji oraz wniosku PFRON:
- sprawdza je pod względem rachunkowym i formalnym oraz, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, informuje pracodawcę o uznaniu wniosku za kompletny i prawidłowo wypełniony albo informuje pracodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach dotyczących wniosku i wzywa do ich usunięcia wraz z pouczeniem o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania w przypadku ich nieusunięcia,
- ustala, czy pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON w wysokości przekraczającej ogółem kwotę 100 zł,
- ustala kwotę przysługującego dofinansowania,
- przekazuje ustaloną kwotę przysługującego dofinansowania na rachunek bankowy pracodawcy,
- informuje pracodawcę pisemnie o numerze referencyjnym programu pomocowego, na podstawie którego pomoc ta jest udzielana.
Wnioskodawca korzystający z dofinansowania przechowuje dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozp. przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.
Informacje i wnioski, których wzory zostały określone w załącznikach odpowiednio nr 1 i 2 do cyt. rozp., składa się za okresy sprawozdawcze począwszy od miesiąca marca 2020 r.
Omawiane rozp. obowiązuje do dnia 30 czerwca 2024 r.
Rozp. z dnia 23 grudnia 2020 r. poprzedzone było rozp. MRPIPS z dnia 22 czerwca 2016 r. (Dz.U. poz. 951), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2021 roku.
Maciej Ofierski