Minimalne wynagrodzenie za pracę nie obejmuje wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych

Minimalne wynagrodzenie nie ma charakteru wyłącznie wynagrodzenia zasadniczego, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym premie, nagrody i dodatki do wynagrodzenia jak np.: dodatek za prace w porze nocnej czy dodatek za wysługę lat. Ale minimalne wynagrodzenie za pracę nie obejmuje  wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych – przypomniał sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, odpowiadając na interpelację 707  w sprawie prawa pracy.

 

W interpelacji spytano czy zgodnie z prawem pracodawca może tak kształtować czas pracy i wynagrodzenie pracowników, aby pracownik otrzymywał minimalne wynagrodzenie za pracę wyłącznie po doliczeniu do tego czasu pracy godzin nadliczbowych?

W odpowiedzi przedstawiciel resortu pracy zaznaczył, że ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008) gwarantuje minimalny poziom wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Ustalona na warunkach określonych w ww. ustawie kwota minimalnego wynagrodzenia wyznacza dolną granicę wysokości wynagrodzenia przysługującą każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, zaszeregowania osobistego, a także składników wynagrodzenia, sytemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy, jak również szczególnych właściwości i warunków pracy. Od dnia 1 stycznia 2016 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1.850 zł.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy, przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Minimalne wynagrodzenie nie ma charakteru wyłącznie wynagrodzenia zasadniczego. Jest to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym premie, nagrody i dodatki do wynagrodzenia jak np.: dodatek za prace w porze nocnej czy dodatek za wysługę lat. Minimalne wynagrodzenie za pracę nie obejmuje natomiast wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Należy podkreślić, że wysokość wynagrodzenia pracownika może być wyższa niż poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Ustalenie wysokości wynagrodzenia pracownika pozostaje w kompetencji pracodawcy, który kieruje się w tym zakresie obowiązującymi u niego przepisami płacowymi, jak również posiadanymi środkami finansowymi.

źródło: sejm.gov.pl