Młodzi pracownicy i zerowy PIT dla młodych

girls-8022277_640.jpg

„Pracownik, który będzie zatrudniony od 01.12.2021 r. ukończy 26 lat 25.05.2022 r. Czy w związku z tym, może w dniu zatrudnienia wypełnić PIT-2, aby w przypadku wypłaty zasiłku chorobowego można było zastosować kwotę wolną od podatku? A w momencie ukończenia 26 lat, gdy jego umowa o pracę będzie już opodatkowana w tym miesiącu odliczać kwotę wolną od podatku, czy oświadczenie należy pobrać w dopiero w momencie ukończenia 26 lat, a ulgę stosować od 2023 roku?”

Na początek należy wyjaśnić, iż skorzystanie z ulgi podatkowej przez pracownika, który nie ukończył 26. roku życia jest …

(…) uprawnieniem, a nie obowiązkiem, co oznacza, że teoretycznie pracownik może nie chcieć z tej ulgi skorzystać. Z praktyki wiadomo jednak, iż młodzi pracownicy decydują się na skorzystanie z tej ulgi.

Jeżeli w dacie zatrudnienia u danego pracodawcy pracownik nie ukończył jeszcze 26. roku życia i chce skorzystać z ulgi podatkowej znanej powszechnie jako „zerowy PIT dla młodych”, to pracownik ten powinien złożyć na ręce swojego pracodawcy stosowne oświadczenie w tym zakresie. Jednak nie robi tego na formularzu PIT-2, ale w zwykłej formie pisemnej poprzez wskazanie, że od dnia zatrudnienia do dnia przed ukończeniem 26. roku życia jego przychody za pracę będą w całości zwolnione od podatku PIT.

Takie oświadczenie młody pracownik składał pracodawcy osobiście lub listem poleconym jeszcze w roku 2019. A od 2020 pracodawcy mają ustawowy obowiązek stosowania tej ulgi.

A zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u-PIT) wolne od podatku dochodowego sąd przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. z 2018 r. poz. 1244),
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

 

– otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.

Pisemny wniosek podatnik składa tylko wówczas, gdy spełnia warunki do ulgi i nie chce, aby płatnik stosował ulgę przy poborze zaliczek. Treść wniosku podatnik redaguje sam (nie ma urzędowego wzoru),  a następnie składa go bezpośrednio płatnikowi.

Prawo do ulgi, na zasadach określonych w ustawie PIT, podatnik posiada włącznie z dniem 26. urodzin. Jeśli zatem wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik ukończył 26 lat, wypłacane jest w miesiącu następnym, wówczas nie należy stosować ulgi. Należy ją jednak uwzględnić, gdy w miesiącu, w którym pracownik ukończył 26 lat, wypłacane jest wynagrodzenie za miesiąc poprzedni, pod warunkiem, że termin wypłaty przypada przed datą jego urodzin. Należy przy tym zaznaczyć, że nie można naliczyć proporcjonalnie ulgi za część miesiąca przed ukończeniem przez pracownika 26. roku życia.

Istotne jest to, że w dniu, w którym pracownik ukończy 26 lat, wskazane wyżej oświadczenie traci swoją moc, a zatrudnionemu należy od tego momentu pobierać zaliczki na podatek dochodowy (PIT). Dopiero w tym momencie powinien zostać złożony PIT-2.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.