Strona główna Aktualności prawa pracy Gospodarka i finanse MPiPS: rośnie liczba instytucji opieki dla najmłodszych

MPiPS: rośnie liczba instytucji opieki dla najmłodszych

0
MPiPS: rośnie liczba instytucji opieki dla najmłodszych

Resort pracy zrelacjonował na swoich stronach internetowych dane dotyczące placówek opieki dla najmłodszych. W przedstawionym podsumowaniu czytamy, że w ciągu trzech lat w Polsce przybyło 1000 nowych żłobków i innych placówek opieki. Tylko w ciągu ostatniego półrocza powstało 200 dodatkowych placówek. Zwiększyła się też z 32 do 55 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci.

Z danych na styczeń wynika, że w całej Polsce jest już 1320 takich placówek. W porównaniu do 2011 roku ich liczba zwiększyła się o 140%.
Zmiany były możliwe dzięki przyjęciu w 2011 r. ustawy żłobkowej przygotowanej przez MPiPS. Pojawiły się nowe formy opieki nad najmłodszymi dziećmi: kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu na koszt samorządów. Ustawa ułatwiła też legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić ją do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. O ile na początku 2011 roku funkcjonowało 511 placówek, to na koniec 2012 roku ich liczba wzrosła do 926, czyli aż o 81%. W ciągu ostatniego roku powstało dodatkowych 400. Większość utworzyły samorządy i osoby fizyczne (łącznie 92%). Dofinansowanie od samorządów otrzymało blisko 74% zarejestrowanych żłobków i klubów dziecięcych.

Kolejne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wprowadziła nowela ustawy żłobkowej z lipca 2013 roku. Zmieniono sposób finansowania żłobków. Do tej pory budżet państwa pokrywał połowę kosztów utworzenia placówki. Obecnie wystarczy, że samorząd wyłoży 20 proc. środków, pozostałe 80 proc. dołoży rząd.

O dofinansowanie od państwa może się też ubiegać więcej podmiotów – już nie tylko samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. W sumie ministerstwo na rozwój żłobków przeznaczyło w latach 2011 – 2013 aż 500 mln złotych (środki z budżetu państwa oraz środki UE).

Dużą popularnością cieszy się resortowy program „Maluch”. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na jego realizację przekazało od 2011 do 2013 roku ok. 220 mln zł.