Strona główna ZUS Zasiłki i świadczenia MPiPS: więcej rodziców z opłaconymi składkami

MPiPS: więcej rodziców z opłaconymi składkami

0
MPiPS: więcej rodziców z opłaconymi składkami

Do września br. budżet państwa opłacał składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne wyłącznie za rodziców zatrudnionych na etacie, a przebywających na urlopach wychowawczych. Od września dołączyli do nich rodzice dotąd nieubezpieczeni (bezrobotni, studenci), pracujący na umowach zlecenia, samozatrudnieni oraz rolnicy.

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od kilku dni podsumowuje najważniejsze zmiany, jak weszły w życie w ostatnich dwóch latach. Jedną z nich jest finansowanie składek rodzicom korzystającym z urlopu wychowawczego.

Dotychczas budżet finansował składki na urlopie wychowawczym wyłącznie rodzicom pracującym na etatach. Co miesiąc opłacane były składki od wysokości 60% średniego wynagrodzenia. Obecnie to 2228 zł, czyli składka pokrywana przez budżet wynosiła 613 zł.

Od września takie samo prawo zyskały osoby samozatrudnione oraz pracujące na umowach zlecenia dłużej niż 6 miesięcy. Ich składka będzie również liczona od wysokości 60% średniego wynagrodzenia. W przypadku osób z krótszym niż 6 miesięcy stażem ubezpieczeniowym i nieubezpieczonych składka będzie opłacana od wysokości 75% pensji minimalnej. Obecnie to 1200 zł brutto, czyli minimalna składka wyniesie 234 zł. Rolnikom opiekującym się dziećmi budżet opłaci składki na KRUS.

Z danych resortu pracy wynika, że dzięki nowym przepisom w przyszłym roku dodatkowe 172 tys. rodziców będzie miało opłacone składki. Spośród nich 16 tys. to samozatrudnieni, 37 tys. to rolnicy, a 119 tys. osób było do tej pory w ogóle nieubezpieczonych. W sumie na przygotowanych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zmianach zyskają w 2014 roku aż 1,5 mld zł. Tyle samo będzie w latach 2015−2016, w 2017−2018 − 1,6 mld zł rocznie, a 2019−2020 − 1,7 mld zł każdego roku.

Źródło: www.mpips.gov.pl