Strona główna Interpretacje Wyjaśnienia ministerstw MPiPS: z ustawy o ochronie miejsc pracy skorzystało 57 firm

MPiPS: z ustawy o ochronie miejsc pracy skorzystało 57 firm

0

Resort pracy na swojej stronie internetowej poinformował o efektach wdrożonej w listopadzie ubiegłego roku, a przygotowanej przez MPiPS ustawy o ochronie miejsc pracy. Z przedstawionych danych wynika, że wsparcie finansowe otrzymało 57 firm w trudnej sytuacji, dzięki czemu uratowano 1336 etatów.

 


 

Jak przypomina MPiPS pracodawcy mogą skorzystać z dopłat do pensji pracowników podczas przestoju ekonomicznego (do 1,1 tys. zł), dofinansowania do szkoleń pracowników (do 11,3 tys. zł) oraz ze środków na opłacenie składek za pracowników. Warunek: pracodawcy nie mogą w tym czasie nikogo zwolnić. Aby ubiegać się o pomoc obroty firmy musiały spaść o 15 proc. w ciągu 6 kolejnych miesięcy.

Z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że ze wsparcia skorzystało do lutego 57 firm. Uratowano dzięki temu 1336 etatów. Z Funduszu Gwaratnowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano na ten cel 7,1 mln zł. Najwięcej środków przyznano na świadczenia postojowe – 1,9 mln zł, na składki – 1,1 mln zł.

Ze wsparcia skorzystały firmy z 14 województw. Najwięcej firm wystąpiło o pomoc w województwie zachodnio-pomorskim i wielkopolskim. Wsparciem objęto tam ponad 350 pracowników. Koszt? 2,4 mln zł. Żaden pracodawca z województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego nie wystąpił o pomoc.

– Dopłaty pomagają utrzymać miejsca pracy w momencie przejściowych trudności firmy. Dużym ułatwieniem jest to, że taka pomoc finansowa jest bezzwrotna – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Gdzie szukać pomocy? Pracodawcy mogą wystąpić o wsparcie do marszałka w województwie na terenie którego mają siedzibę firmy. Marszałek ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji.

oprac. G. Rompel; źródło: MPiPS