MRPiT: Nauka w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują możliwości podejmowania nauki lub szkolenia w czasie urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby pracownica lub pracownik w trakcie korzystania z takich urlopów podjął naukę, np. na studiach podyplomowych.
Zapytanie nr 3399 do ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie regulacji dotyczących możliwości pobierania edukacji przez kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich
Szanowna Pani Minister!
Obecny okres trwania pandemii jest z całą pewnością wyjątkowo trudny. Coraz więcej branż dotkniętych jest kryzysem, a kolejne w niedługim czasie mogą się z nim borykać. Do mojego biura poselskiego zgłosiła się jedna z mieszkanek Opolszczyzny, która jest osobą zatrudnioną na umowę o pracę i obecnie, z uwagi na niedawne narodzenie jej pierwszego dziecka (3 miesiące temu), przebywa na urlopie macierzyńskim. Kobieta ta już dziś pozostaje w przeświadczeniu, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie będzie mogła wrócić do dotychczasowego zakładu pracy z uwagi na cięcia, jakie są dokonywanie w firmie w związku z pandemią. Kobieta chciałaby rozpocząć studia podyplomowe (by lepiej odpowiadać na ofertę rynku pracy), jednak ma obawę, że obecnie z uwagi na pobieranie wskazanego świadczenia byłoby to niezgodne z prawem.
Proszę o przedstawienie bieżących regulacji w tym zakresie i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa istnieje możliwości pobierania edukacji przez kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich?
- Czy kształcenie się na studiach podyplomowych może stanowić przesłankę do stwierdzenia, że świadczenie jest pobierane nienależnie?
- Czy planowana jest zmiana regulacji w tym zakresie?
Poseł Tomasz Kostuś
10 kwietnia 2021 r.
Odpowiedź na zapytanie nr 3399 w sprawie regulacji dotyczących możliwości pobierania edukacji przez kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich
Szanowna Pani Marszałek,
w odpowiedzi na zapytanie Pana Posła Tomasza Kostusia uprzejmie wyjaśniam, że przepisy Kodeksu pracy przewidują rozwiązania mające na celu godzenie życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi, uwzględniające zarówno interesy pracowników, jak i pracodawców. Poszczególne rozwiązania są ukształtowane w elastyczny sposób, umożliwiający rodzicom wybór takiej formuły korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem, która najpełniej będzie odpowiadała ich decyzjom życiowym dotyczącym aktywności zawodowej i obowiązków rodzinnych.
W obecnym stanie prawnym pracownicy przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego, którego wymiar wynosi od 20 do 37 tygodni zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (art. 180 § 1 Kodeksu pracy), natomiast urlop rodzicielski przysługuje pracownikowi w wymiarze: do 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub do 34 tygodni – w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia (art. 1821a Kodeksu pracy).
Pragnę podkreślić, że pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika po zakończeniu m.in. urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu (art. 1832 Kodeksu pracy).
Odpowiadając na pierwsze i drugie pytanie Pana Posła uprzejmie wyjaśniam, że przepisy Kodeksu pracy nie zakazują możliwości podejmowania nauki lub szkolenia w czasie urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby pracownica lub pracownik w trakcie korzystania z takich urlopów podjął naukę, np. na studiach podyplomowych.
Natomiast kwestia podejmowania kształcenia została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy w odniesieniu do urlopu wychowawczego. Zgodnie z przepisami art. 1862 Kodeksu pracy w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć m.in. naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Odpowiadając na trzecie pytanie Pana Posła pragnę wyjaśnić, że w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne w wyżej omawianym zakresie.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
Iwona Michałek
21 kwietnia 2021 r.
źródło: sejm.gov.pl