Strona główna Aktualności oświatowe Uczniowie Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia MEN

Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia MEN

0
Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia MEN

Minister edukacji wręczyła wczoraj 48 uczniom z całej Polski stypendia za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2013/2014. W sumie w 2014 r. stypendium otrzymało 320 uczniów.

 

– Takie momenty jak ten to jedne z najlepszych i najprzyjemniejszych chwil w pracy ministra edukacji – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska podczas wczorajszej uroczystości. – Cieszę się, że jesteście tacy wybitni. Jestem z Was dumna i pozwólcie, że będę się Wami chwalić – dodała.

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej jest jedną z form wyrażenia uznania dla uczniów uzyskujących wybitne osiągnięcia edukacyjne. Każdego roku do MEN wpływa około dwóch tysięcy wniosków o przyznanie tego wyróżnienia. Wszystkie wnioski dotyczą uczniów mogących pochwalić się znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach edukacji. Także międzynarodowymi sukcesami. Tak było również w tym roku.

Stypendium MEN może być przyznane przez Ministra Edukacji Narodowej uczniowi uzyskującemu wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:

    • laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
    • laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;
    • uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki;
    • uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
    • uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

W sumie w 2014 r. stypendium trafi do 320 uczniów, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i sporcie. Kwota stypendium to 3000 zł jednorazowej nagrody dla każdego z 320 stypendystów. Na wypłatę stypendiów przeznaczono łączną kwotę 960 000 zł. 

Źródło: www.men.gov.pl