Nauka języka nie może być kosztem, jeśli nie przyczynia się do uzyskania dochodu
Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawczynię na kształcenie w zakresie nauki języka angielskiego, udokumentowane rachunkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2013 r. (data wpływu: 6 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych na naukę języka angielskiego – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych na naukę języka angielskiego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 4 maja 2010 roku. Rozlicza się na podstawie książki przychodów i rozchodów oraz opłaca podatek według skali podatkowej. Przedmiotem działalności są usługi lekarskie specjalistyczne w zakresie otolaryngologii (PKD 86.22.Z). Obecnie głównym odbiorcą usług świadczonych przez Wnioskodawczynię jest szpital publiczny, z którym zawarła kontrakt opiewający na stałą, miesięczną kwotę wynagrodzenia. Ponadto, Wnioskodawczyni sporadycznie świadczy wyżej wymienione usługi dla osób fizycznych w prywatnym gabinecie.
W związku z możliwością pojawienia się pacjentów anglojęzycznych w obydwu miejscach pracy oraz dostępem do fachowych szkoleń czy literatury w języku angielskim, Wnioskodawczyni podjęła naukę języka angielskiego.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawczynię na kształcenie w zakresie nauki języka angielskiego, udokumentowane rachunkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej?
Zdaniem Wnioskodawczyni w stosunku do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy uznać, że koszty uzyskania przychodów stanowią wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Celem tych wydatków powinno być przy tym osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, o ile w myśl przepisów art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów.
W ocenie Wnioskodawczyni nauka języka angielskiego przyczyni się do podniesienia jakości świadczonych przez nią usług, umożliwiając dostęp do fachowej wiedzy i „nowinek medycznych” ze świata. Umożliwi także dostęp do klientów obcojęzycznych. Jednocześnie nakłady poniesione na kształcenie, nie są wydatkami wymienionymi w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu, według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, iż wydatki ponoszone na naukę języka angielskiego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:
- winien on pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
- wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.
Wydatki związane z podjęciem nauki języka angielskiego nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ww. ustawy. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni od dnia 4 maja 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznych usług lekarskich. Głównym odbiorcą ww. usług świadczonych przez Wnioskodawczynię jest szpital publiczny. Wnioskodawczyni prowadzi również prywatny gabinet. Ponadto Wnioskodawczyni podjęła naukę języka angielskiego.
Celem ponoszenia wydatków na kształcenie w zakresie nauki języka angielskiego jest niewątpliwie zdobycie wiedzy i umiejętności przez Wnioskodawczynię, jednakże tego rodzaju wydatki nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Należy zauważyć, że dla możliwości wykonywania usług będących przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności, nie jest wymagana (niezbędna) znajomość języka angielskiego, a co za tym idzie ww. wydatki nie pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganym przychodem lub istniejącym źródłem przychodu. W związku z powyższym należy stwierdzić, że są to wydatki o charakterze osobistym.
Reasumując, mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa, wydatki ponoszone przez Wnioskodawczynię na kształcenie w zakresie nauki języka angielskiego nie spełniają kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn. 16.04.2013 r., sygn. ITPB1/415-191/13/MW