Nauka języka w kosztach działalności – interpretacja indywidualna

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest praktyka lekarska ogólna. Obecnie jest w trakcie specjalizacji, po której uzyska I stopień specjalizacji lekarza internisty. Warunkiem uzyskania stopnia specjalizacji jest zdanie egzaminów. Jedna część egzaminu jest przygotowana w języku angielskim, co wymaga dobrej znajomości tego języka. W tym celu Wnioskodawca zapisał się na kurs języka angielskiego. Czy ponoszone koszty z tytułu kursu języka angielskiego Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

 

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2015 r. (data wpływu 26 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków na naukę języka obcego do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków na naukę języka obcego do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od 6 listopada 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, podatek rozlicza na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów oraz opłaca podatek według skali podatkowej. Przedmiotem działalności jest praktyka lekarska ogólna (PKD 86.21.Z). Obecnie głównym odbiorcą usług Wnioskodawcy jest szpital publiczny, z którym zawarł kontrakt na świadczenie dyżurów szpitalnych oraz dwie placówki medyczne, w których jest lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Przez cały czas Wnioskodawca stara się podnosić swoje kwalifikacje w celu świadczenia coraz bardziej profesjonalnych i szerszych usług z zakresu medycyny aby móc dotrzeć do coraz większej liczby pacjentów, co będzie miało wpływ na uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z prowadzonej przez Niego działalności. Aby to osiągnąć, musi ciągle się szkolić. Wymaga to ponoszenia różnych kosztów.

Obecnie Wnioskodawca jest w trakcie specjalizacji, po której uzyska I stopień specjalizacji lekarza internisty. Warunkiem uzyskania stopnia specjalizacji jest zdanie egzaminów. Jedna część egzaminu jest przygotowana w języku angielskim, co wymaga dobrej znajomości tego języka. Egzamin zobowiązuje lekarza do wykazania się praktyczną wiedzą w stopniu umożliwiającym:

  1. rozumienie tekstu pisemnego, w szczególności dotyczącego literatury fachowej i piśmiennictwa lekarskiego,
  2. porozumiewanie się z pacjentem, lekarzami i przedstawicielami innych zawodów medycznych,
  3. pisanie tekstów medycznych, w szczególności opinii i orzeczeń lekarskich,

W tym celu Wnioskodawca zapisał się na kurs języka angielskiego aby się dobrze przygotować do zdania tego egzamin.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy ponoszone koszty z tytułu kursu języka angielskiego Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawcy, aby zwiększyć przychody w prowadzonej działalności gospodarczej musi zdać egzamin specjalistyczny. Aby to zrobić istnieje potrzeba dobrej znajomość języka angielskiego. Dlatego też Wnioskodawca uważa, że ponoszone koszty na kurs języka angielskiego mają związek przyczynowo-skutkowy z osiąganym przychodem.

Podniesienie kwalifikacji zawodowych z „lekarza medycyny ogólnej” na „lekarza specjalistę z zakresu chorób wewnętrznych” będzie miało bezpośredni wpływ na uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody tzn. obecnie stawki za godzinę pracy w przychodniach i szpitalach dla lekarza ogólnego kontaktu oscylują w granicach 40-60 zł za godzinę. Po uzyskaniu specjalizacji stawki oscylują w granicach 70-100 zł za godzinę pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Przez pojęcie „zachować” należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Natomiast „zabezpieczyć” oznacza „uczynić bezpiecznym, niezagrożonym, dać ochronę”. Można więc przyjąć, że koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, które umożliwią dalsze funkcjonowanie źródła. Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo – skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania źródła przychodu poniesienie ich jest uzasadnione.

Kwalifikując zatem wydatek w koszty podatkowe trzeba stwierdzić, że spełnia on dwa warunki: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów oraz nie może to być wydatek wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, wymienionym w przepisie art. 23 ustawy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie kursu języka angielskiego nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z odbyciem kursu języka angielskiego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie, czy:

  • wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że od 6 listopada 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, podatek rozlicza na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów oraz opłaca podatek według skali podatkowej. Przedmiotem działalności jest praktyka lekarska ogólna (PKD 86.21.Z). Obecnie głównym odbiorcą usług Wnioskodawcy jest szpital publiczny, z którym zawarł kontrakt na świadczenie dyżurów szpitalnych oraz dwie placówki medyczne, w których jest lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Przez cały czas stara się podnosić swoje kwalifikację w celu świadczenia coraz bardziej profesjonalnych i szerszych usług z zakresu medycyny aby móc dotrzeć do coraz większej liczby pacjentów, co mocno będzie miało wpływ na uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z prowadzonej przez Niego działalności. Aby to osiągnąć musi ciągle się szkolić. Wymaga to ponoszenia różnych kosztów.

Obecnie jest w trakcie specjalizacji, po której uzyska I stopień specjalizacji lekarza internisty. Warunkiem uzyskania stopnia specjalizacji jest zdanie egzaminów. Jedna część egzaminu jest przygotowana w języku angielskim, co wymaga dobrej znajomości tego języka. Egzamin zobowiązuje lekarza do wykazania się praktyczną wiedzą w stopniu umożliwiającym:

  1. rozumienie tekstu pisemnego, w szczególności dotyczącego literatury fachowej i piśmiennictwa lekarskiego,
  2. porozumiewanie się z pacjentem, lekarzami i przedstawicielami innych zawodów medycznych,
  3. pisanie tekstów medycznych, w szczególności opinii i orzeczeń lekarskich,

W tym celu Wnioskodawca zapisał się na kurs języka angielskiego aby się dobrze przygotować do zdania tego egzamin.

Mając na uwadze powyższe, a w szczególności – zawarte w opisie stanu faktycznego – oświadczenie, że decyzja o podjęciu nauki – kursu języka angielskiego – spowodowana była potrzebami zawodowymi prowadzonej działalności, stwierdzić należy, że opisane wydatki mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wobec tego za spełnione należy uznać kryterium celowości, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Przy czym podkreślić należy, że ciężar wykazania związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawiony przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

Interpretacja indywidualna z 21 października 2015 r., sygn. ITPB1/4511-907/15/AK – Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy