Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na szkolenie dla nauczycieli organizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
Nie nudź! – jak przygotować dobrą prezentację
Prezentacje multimedialne są obecnie narzędziem wykorzystywanym powszechnie w szkołach, na uniwersytetach, przez pracowników wszelkiego typu instytucji, a umiejętność stworzenia interesującej i atrakcyjnej wizualnie prezentacji powinna być niezbędnym elementem edukacji młodzieży szkolnej. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób stworzyć ciekawą, dynamiczną i przykuwającą uwagę prezentację multimedialną, która w klarowny sposób ilustrowałaby przekazywane przez nas treści.
24.06.2014 (wtorek)
godz.14.00 – 18.10
Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Koordynacja cyklu: Anna Grzelak (Sekcja Edukacji MNK)
Koordynacja szkolenia: Katarzyna Mrugała (Sekcja Edukacji MNK)
Konieczna rezerwacja:
Anna Grzelak
e-mail: agrzelak@muzeum.krakow.pl
tel. 12 43 35 410
Szkolenie płatne: 40 zł/1 spotkanie, płatność tylko przelewem*
PROGRAM SZKOLENIA
14.00 – 14.15 Rejestracja uczestników
14.15 – 15.00 Prezentacja Pałacyku pod Szyszkami – krótkie oprowadzanie po domu artysty
Prowadzenie: Maria Masternak
Maria Masternak – historyk sztuki i edukator muzealny, pracuje w Sekcji Edukacji MNK tworząc programy edukacyjne dla dzieci i rodzin oraz czuwając nad ofertą edukacyjną w Domu Józefa Mehoffera i EUROPEUM. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną, a szczególną przyjemność przynosi jej odnajdywanie inspiracji malarstwem w popkulturze. Największym natchnieniem do twórczej pracy są dla niej rysunkowe światy Nicoletty Ceccoli, Joanny Cocejo, Matyldy Koneckiej i Mileny Milak.
15.00 – 16.50 Emisja głosu w praktyce – prezentacje i przemówienia publiczne
Prowadzenie: Izabela Skrypuch
Prezentacja multimedialna jest współczesną formą wystąpienia publicznego.
Dlatego aby była skuteczna i interesująca dla słuchaczy powinna zawierać w sobie dbałość o wszystkie jej podstawowe elementy – dowiemy się więc jak prawidłowo operować głosem w trakcie prezentacji, szczególnie do licznego audytorium, oraz jaką postawę ciała należy przybrać, biorąc pod uwagę nie tylko gesty i mowę ciała, ale również kontakt wzrokowy, uśmiech i ton głosu. Przyjrzymy się leksykalnym wpadkom mówców, poświęcimy chwilę na omówienie technik antystresowych oraz wyznaczników językowych w budowaniu wypowiedzi. Dokonamy przeglądu popularnych form wystąpień i prezentacji, takich jak TED, Pecha Kucha i Prezi; zastanowimy się w jaki sposób prawidłowo dopasować program, formę i ilustracje związane z wybraną tematyką oraz „zmieścić się” w ograniczonej czasowo formie. Przyjrzymy się kilku tzw. dobrym i złym prezentacjom, aby dowiedzieć się jak opowiadać o ilustracjach podczas pokazu multimedialnego, jak zachować umiar i smak i jak nie przytłaczać odbiorcy nadmiarem bodźców.
Izabela Skrypuch – aktorka, psychoterapeutka, trener emisji głosu. Po ukończeniu wydziału aktorskiego i praktyce scenicznej związała działalność zawodową z pracą popularyzującą estetykę mówienia i prawidłową emisję głosu. Od kilku lat prowadzi autorskie warsztaty emisji głosu oraz autoprezentacji w całej Polsce, na co dzień udziela sesji indywidualnych.
16.50 – 17.10 Przerwa
17.10 – 18.10 Tworzenie prezentacji w Prezi
Prowadzenie: Grzegorz Eliasiewicz
Internetowy program do tworzenia prezentacji Prezi został opracowany jako narządzie do wizualizacji architektonicznych; staje się obecnie jednym z najbardziej popularnych programów, wykorzystywanych powszechnie na konferencjach, szkoleniach i sympozjach naukowych, jest również coraz powszechniej stosowany w szkołach. Prezi nie opiera się, jak program PowerPoint, na jednokierunkowym pokazie serii slajdów – umożliwia zapełnienie zdjęciami, obiektami, filmami i tekstami wielkiej karty w postaci obrazu czy mapy mentalnej, co pozwala na pokazywanie relacji między poszczególnymi prezentowanymi elementami wobec całości w sposób ciekawy narracyjnie i bardziej zrozumiały wizualnie. Wybrane części prezentacji możemy dowolnie przybliżać, obracać, wracać do poprzednich punktów i oddalać (fragmenty ilustracji bądź całe grupy treści). Podczas zajęć dowiemy się jak krok po kroku stworzyć własną prezentację w programie Prezi.
Grzegorz Eliasiewicz – absolwent Instytutu Archeologii UJ, pracownik Instytutu Historii Sztuki UJ, gdzie współrealizuje projekt badawczy prowadzony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki („Korpus witraży z lat 1800-1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej”). Na co dzień wykorzystuje w pracy programy graficzne: Photoshop, InDesign, CorelDRAW, zajmuje się fotografią, obróbką cyfrową zdjęć, projektowaniem graficznym, nowymi mediami, posiada wieloletnie doświadczenie pracy w reklamie.
Patroni wydarzenia:
Biblioteka prawa oświatowego – www.bibliotekako.pl
Serwis Edukacyjny – www.serwis-edukacyjny.pl
PrawoPL – www.prawopl.pl