Nieobecność nieusprawiedliwiona w pracy i co dalej?

office-space-1744805_640.jpg

Ustawa Kodeks pracy co do zasady chroni pracowników nieobecnych w pracy, jeśli jest to nieobecność usprawiedliwiona. Stosownie do art. 41 K.p. „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”. Niemniej jednak …(…) jest to ochrona tymczasowa i jeśli nieobecność trwa zbyt długo pracodawca ma możliwość rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Ustawodawca w art. 53 K.p. zezwala na zwolnienie bez wypowiedzenia pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim jeśli trwa ono:

1/ dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
2/ dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

W przypadku pkt. 2 pracodawca może zwolnić pracownika dopiero kiedy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 dni lub 270 dni, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży), a następnie po otrzymaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i pobierania go przez okres ponad 3 miesięcy.
W praktyce dopiero po 9 miesiącach przebywania na zwolnieniu lekarskim (a w przypadku gruźlicy lub kobiety ciąży 12 miesięcy).

Ochronę przed zwolnieniem w trybie powyższego artykułu stanowi powrót do pracy pracownika po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego na okres 3 miesięcy.

Ustawodawca w art. 52 określa sytuacje które mogą doprowadzić do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

a) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
b) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
c) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Jeśli któraś z tych przesłanek zostanie spełniona w czasie gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca ma prawo do wypowiedzenia mu umowy o pracę przed zakończeniem okresu zwolnienia.

Należy wspomnieć o tym, że decyzja o zwolnieniu pracownika należy do pracodawcy, to on decyduje czy chce rozwiązać umowę, czy może nadal zatrudniać pracownika.

Katarzyna Chiciak – Payroll Accountant
Accace Sp. z o.o. Warszawa
www.accace.pl

Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.